Historia opowiedziana przez piosenki, scenki teatralne, a także komiks. Na taką niecodzienną lekcję historii zapraszają młodych ludzi organizatorzy koncertu „Czas Superbohaterów – w hołdzie świętokrzyskim partyzantom”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 16 listopada, o godz. 12.00, na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
Twórcami spektaklu są Łukasz Sobieraj i Paweł Szcześniak z Fundacji Scyzoryki. Jak mówi Łukasz Sobieraj, całość będzie traktowała o bohaterach świętokrzyskiej partyzantki czasów II wojny światowej. Przywołani zostaną m.in. Henryk Dobrzański ps. „Hubal”, Jan Piwnik ps. „Ponury”, Władysław Jasiński ps. „Jędruś”, Antoni Heda ps. „Szary” czy Jan Sońta ps. „Ośka”.
– Chcieliśmy oddać hołd tym dowódcom, przypomnieć ich historie, bo młodzi ludzie nie zawsze pamiętają o tych bohaterach, a przecież oni walczyli o to, byśmy dziś żyli w wolnym kraju – wyjaśnia.
Historia opowiedziana muzyką i słowem
Autorzy widowiska zadbali o atrakcyjną dla młodych ludzi formę. Na scenie stanęły drzewa, pośród których został zaaranżowany obóz partyzancki. Łukasz Sobieraj tłumaczy, że całość będzie się składała z czterech filarów, wzajemnie się przeplatających. Pierwszym jest muzyka. Za warstwę aranżacyjną odpowiedzialny jest Łukasz Kowalski ze swoim zespołem.
– Widzowie usłyszą osiem najpiękniejszych piosenek i pieśni partyzanckich, m.in. „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Deszcz, jesienny deszcz” czy „Biały krzyż”. Ale też będziemy mieć autorskie utwory, np. Dominika Sojda przygotowała utwór „Milczący las”, który jest współczesnym odniesieniem do tematu partyzantki – wymienia.
Pojawią się młodzi, zdolni artyści z Kielc i województwa świętokrzyskiego. Obok wspomnianej już Dominik Sojdy będzie chociażby raper Larkin, Arek Solarz, Maja Wojtaszek, Mariusz Mrówka, który wystąpił w programie „The Voice of Poland”.
– Wystąpią też seniorzy, bo chcielibyśmy, żeby to było wydarzenie łączące pokolenia. Będzie również zespół harcerski, bo przecież harcerze mocno wpisali się w walkę o niepoległą Polskę – dodaje Łukasz Sobieraj.
Drugim filarem są scenki aktorskie z udziałem młodych miłośników teatru. Łukasz Sobieraj mówi, że dzięki nim, w skrótowej formie, zostaną przedstawione wydarzenia z życia partyzanckiego.
– W jednej ze scenek przedstawimy np. historię pacyfikacji Michniowa, więc będą bardzo dramatyczne historie. Ale będzie też na wesoło, np. akcja, w której „Ośka” za pomocą atrapy pistoletu rozbroił pocztowca niemieckiego – wymienia.
Bohaterowie narysowani wyraźną kreską
Trzecim ważnym elementem będzie prezentacja życiorysów przywódców partyzanckich na telebimie. Pomocne będą archiwalne zdjęcia i dokumenty, ale także współczesna grafika. Jednym z autorów rysunków jest Tomasz Kleszcz, który ma na swoim koncie wiele patriotycznych komiksów, m.in. dla IPN.
W utrwaleniu i sprawdzeniu wiedzy pomoże konkurs wiedzy, który – jak zapowiada Łukasz Sobieraj – będzie się odbywał na żywo, podczas widowiska.
– Każda szkoła, każda klasa mogła wytypować swoją reprezentację, czyli 2-3 osoby, które będą chciały wziąć udział w konkursie wiedzy. Grupy dostaną karty, i po każdej prezentacji naszych superbohaterów, uczniowie będą na nich zaznaczali odpowiedzi – tłumaczy.
Zwycięzców poznamy pod koniec spektaklu. Wtedy również zostaną wręczone nagrody autorom 11 prac, które wygrały w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem: „Jak wyobrażam sobie partyzantów jako superbohaterów”.
Limit miejsc wyczerpany
Spektakl jest skierowany do młodych ludzi – uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Na środową premierę brakuje już wolnych miejsc, ale twórcy widowiska zapowiadają, że będą chcieli zagrać go ponownie. Kolejny termin nie jest jeszcze znany.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa” na lata 2017-2022 i jest częścią ogólnopolskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.