Dystrybucja węgla i podwyżki opłat dla mieszkańców będą głównymi tematami czwartkowej, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Kielcach. Choć została ona zwołana głównie po to, by wyjaśnić i uregulować sprawy związane ze sprzedażą węgla dla mieszkańców, prezydent Wenta kolejny raz chce przeforsować podwyżki cen biletów, podatku od nieruchomości i opłat za parkowanie.
Radni mają zdecydować o przekazaniu pieniędzy na zakup węgiel i obsługę dystrybucji opału. Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta uważa, że ta sprawa nie wzbudzi kontrowersji.
– Myślę, że przy tej uchwale nie będzie specjalnej dyskusji. Zarówno mój klub, jak i pozostałe zdają sobie sprawę z wagi sprawy i z tego, że działamy niewątpliwie dla zdrowia mieszkańców i uspokojenia pewnych nastrojów. Te uchwały powinny być, procedowane z godnością i spokojnie – dodaje Jarosław Karyś
Druga część obrad, ma dotyczyć trzech zgłoszonych przez Bogdana Wentę uchwał, związanych z podwyżkami. Jarosław Karyś przypomina, że są to uchwały, które były procedowane i nie zostały przyjęte.
– Dla nas było to pewne zaskoczenie. Myśleliśmy, że pan prezydent, jeżeli będzie chciał, a widać, że bardzo chce wprowadzić te uchwały pod obrady, to przynajmniej porozmawia z radnymi. Tymczasem takich rozmów nie było. Nasze zdanie na tę chwilę się nie zmieniło. Oczywiście nasz klub się jeszcze raz spotka. Być może dyskusja przyniesie jakieś inne wyniki, chociaż osobiście nie podejrzewam, żeby tak było – dodaje Jarosław Karyś
Jak zauważa przewodniczący rady, jedyną kosmetyczną zmianą jest rozróżnienie wysokości abonamentów dla tych, którzy rozliczają się w Kielcach (wzrost ze 120, do 200 złotych) i tych, którzy nie rozliczają podatku w Kielcach (wzrost ze 120, do 300 złotych).
Anna Kibortt wiceprzewodnicząca rady miasta z prezydenckiego klubu Projekt Wspólne Kielce twierdzi, że wiele dużych miast podjęło już takie decyzje i podnoszą podatki od nieruchomości do maksymalnych stawek.
– Ja nie mówię, że te podwyżki są panaceum na wszystkie bolączki, które czekają Kielce, ale na pewno taki zastrzyk byłby istotny dla naszego budżetu- dodaje Anna Kibortt.
Katarzyna Czech-Kruczek z klubu Koalicji Obywatelskiej przyznaje, że jej klub nie zmienił zdania w sprawie podwyżek.
– W dalszym ciągu uważamy, że są to decyzje konieczne. Prawdopodobnie wojna jeszcze potrwa i kryzys się będzie pogłębiał. Ja z podniesioną głową i przyłbicą będę twierdzić, że są to racjonalne decyzje. Jedyne możliwe, żeby spiąć budżet miasta i zachować finansowe bezpieczeństwo miasta – dodaje Katarzyna Czech-Kruczek.
Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Kielce odbędzie się jutro (17 listopada) o godzinie 14.30.