– Prezydent RP i premier rządu uspokoili społeczeństwo, ponieważ to, co się wydarzyło wczoraj w Przewodowie było nieszczęśliwym zbiegiem wojennych okoliczności – stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, komentując ustalenia po zakończeniu środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
– Państwo polskie zadziałało bardzo skutecznie, natychmiast na miejscu zdarzenia pojawiły się wyspecjalizowane służby. Nawiązaliśmy kontakty dyplomatyczne, otrzymaliśmy pomoc Amerykanów, aby przeprowadzić rzetelne śledztwo w tej sprawie. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców w tym niełatwym czasie – podkreśla.
Parlamentarzysta zaznacza, że w tego typu sytuacjach kryzysowych należy zachować przede wszystkim spokój i nie dać się zwieść pojawiającym się, często niesprawdzonym, informacjom. Krzysztof Lipiec, stwierdził, iż nie ulega wątpliwości, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za tragiczne zdarzenie na Lubelszczyźnie.
– Rosja jest agresorem tego konfliktu. Gdyby nie ten zmasowany atak rakietowy, największy od początku wojny, to na pewno do tego zdarzenia, bardzo bolesnego dla nas w ogóle by nie doszło – ocenia.
W ocenie posła Andrzeja Szejny, wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, brak wniosku o uruchomienie artykułu 4. NATO jest historycznym błędem premiera Mateusza Morawieckiego.
– Po pierwsze nie chodzi tylko o zabłąkaną ukraińską rakietę, która uderzyła na terenie Polski, ale o to, że w trakcie trwania szczytu G20, terrorysta Władimir Putin uderzył najmocniej od początku konfliktu w Ukrainę. Ta sytuacja bezpośrednio zagraża naszemu bezpieczeństwu i integralności. To ten moment, aby Polska wezwała wszystkie kraje NATO do solidarności i konsultacji w imię naszego bezpieczeństwa. Co jeszcze musi się stać, aby rząd Polski skorzystał z możliwości uruchomienia artykułu czwartego?
W trakcie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wszystkie procedury na wypadek kryzysu zadziałały w sposób właściwy.
W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą między innymi: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, prezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister spraw zagranicznych, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.