– Megagwiazda polskiej piosenki śpiewa: „Wsiąść do pociągu byle jakiego”, a wszakże pociąg to nietuzinkowy środek komunikacji, istniejący na ziemiach polskich od lat czterdziestych XIX wieku – to fragment jednego z dyktand, z którymi mierzyli się uczniowie świętokrzyskich szkół. W czwartek (17 listopada), w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zostało podsumowane X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.
Do akcji włączyły się szkoły z siedmiu województw. Choć w tym roku odbyła się 10. edycja dyktanda, to jak informuje Anna Pierzak, koordynator dyktanda w naszym regionie i wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, młodzież ze Świętokrzyskiego uczestniczyła w tym wydarzeniu po raz czwarty.
– Na etapie szkolnym, jak wynika z danych w systemie, dyktando pisało około 2300 osób, natomiast do etapu wojewódzkiego dostało się po około 70 osób w każdej z trzech kategorii wiekowych. Zawsze treści dyktand poruszają różne wątki historyczne. Są układane przez nauczycieli ze Stowarzyszenia Nauczyli Polonistów – wyjaśniła.
Wśród uczniów klas IV-VI najlepsza okazała się Kinga Szczygieł – uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Małogoszczu. Oceniła, że dyktando na etapie wojewódzkim było łatwiejsze, niż to na etapie szkolnym.
– Do etapu wojewódzkiego starannie się przygotowywałam. Pomagały mi w tym moja mama i moja nauczycielka od języka polskiego. Ćwiczyłam, pisząc dyktanda z lat poprzednich oraz z innych kategorii wiekowych – zdradziła.
W kategorii wiekowej klas VII-VIII wśród najlepszych znalazł się Gabriel Świątek z klasy VIII w Szkole Podstawowej numer 25 w Kielcach. Przyznał, że jemu w poznaniu poprawnej pisowni wyrazów pomaga czytanie książek. Stwierdził, że dyktando, które pisała jego grupa było trudne.
– Było kilka takich słów, które naprawdę sprawiły mi problem, jak te formy starodawne, na przykład „znaszli” – nie wiedziałem, czy to słowo pisze się rozłącznie czy łącznie – opowiadał.
Dla Anny Koroch, uczennicy klasy II z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, która stanęła na podium w kategorii szkół średnich, dyktando okazało się proste, choć i ona nie napisała bezbłędnie.
– Kłopot sprawiło mi kilka wyrazów. Nie wiedziałam, czy trzeba je zapisać dużą czy małą literą. Ja napisałam dużą, a poprawie powinno być małą – przyznała.
Ania dodała, że ciekawa była sama treść dyktanda, dzięki której poznała nowe fakty z historii Polski.
– W czasie pisania można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np., że kiedy Paderewski przybył do Poznania, to Niemcy wyłączyli prąd i mieszkańcy wyszli mu na spotkanie z pochodniami – powiedziała.
Organizatorami tegorocznego dyktanda w województwie świętokrzyskim byli: Fundacja „Zawsze Warto”, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. St. Kostki w Kielcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury. Dotychczasowe dyktanda można znaleźć na internetowej stronie Dyktanda Niepodległościowego.