Pijany kierowca straci samochód, nawet jeżeli nie spowodował wypadku drogowego. Tak wynika z przyjętych przez sejm zmian w Kodeksie Karnym. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.
Jeżeli nie będzie wypadku, lecz policja zatrzyma nietrzeźwego kierowcę, w szczególnych okolicznościach sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku samochodu. Z kolei recydywiści stracą pojazd, gdy będą mieli powyżej 0,5 promila alkoholu.
Jak wynika z danych policji, pijani kierowcy są zmorą na świętokrzyskich drogach. Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że od początku roku zatrzymano ponad 2,1 tys. pijanych kierowców. W tym czasie przeprowadzono 388 tys. kontroli stanu trzeźwości. W analogicznym czasie zeszłego roku zatrzymano prawie 2,3 tys. osób, które zdecydowały się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Przeprowadzono 253 tys. kontroli.
– To zdecydowanie za dużo. Alkohol bardzo silnie oddziałuje na ludzki organizm i spowalnia reakcje, które podejmuje kierowca – zauważa Joanna Żelezik.
Artur Pluta, właściciel szkoły jazdy Enigma twierdzi, że zmiana przepisów jest zasadna, ale nie rozumie, dlaczego nie obejmuje wszystkich pijanych kierowców.
– Dlaczego rozgraniczać 0,5 i 1,5 promila? Nie można powiedzieć, że ktoś nieświadomie wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu, tylko robi to z pełną premedytacją. W związku z tym, w mojej ocenie nie powinno być żadnego rozgraniczenia. Jeżeli ktoś jest nietrzeźwy za kierownicą, powinien ponieść tego konsekwencje – dodaje.
Radca prawny Wojciech Stachowicz-Szczepanik podkreśla, że to rewolucyjna zmiana.
– Trudno dziś ocenić czy tak daleko idące konsekwencje wobec kierowców przyniosą spodziewany efekt. Zaryzykuję stwierdzenie, że być może wiele osób opamięta się i nie wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu – dodaje.
Zgodnie ze zmianami, auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.