Rodzina, przyjaciele, znajomi, a także samorządowcy, parlamentarzyści oraz wojsko i harcerze pożegnali dziś (18 listopada) Amelię Barbarę Sołtysiak. Zasłużona działaczka kulturalna, harcerka, poetka i pisarka zmarła 11 listopada, w wieku 93 lat.
Nabożeństwo żałobne w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawił bp Marian Florczyk. Z kolei homilię wygłosił ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemieniania Pańskiego na Białogonie.
Wśród osób, które uczestniczyły w ostatnim pożegnaniu Amelii Barbary Sołtysiak był m.in. senator Krzysztof Słoń, który ciepło wspomniał wybitną działaczkę społeczną.
– Poprzez całe swoje życie udowodniła, że można to życie przeżyć godnie, zaznaczyć swoje miejsce na ziemi dobrymi działaniami. Bardzo lubiła ludzi: spotykać się z nimi oraz organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia. Nieobca była jej też troska o sprawy samorządu i kraju – podkreślił.
W podobnych słowach zmarłą żegnał wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.
– Niestety, dziś po raz ostatni żegnamy panią Amelię Sołtysiak. Była to osoba ciepła i dbająca o swoją małą ojczyznę, o ludzi tu mieszkających. Organizatorka życia społecznego, ale i wielka patriotka. Myślę, że żegnając ją, jesteśmy jednocześnie wdzięczni z jej długie i owocne życie – dodał.
W imieniu członków Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach zmarłą wspomniała historyk prof. Urszula Oettingen.
– Należy stwierdzić, że życie pani Amelii przebiegało w czterech ważnych epokach historii państwa polskiego. Urodziła się przed II wojną światową. Żyła w przedwojennej Polsce. W latach okupacji mieszkała w Chmielniku, gdzie była świadkiem niemieckich zbrodni. W czasach Polski Ludowej zachowała się jak trzeba, działając w Klubie Inteligencji Katolickiej, a finalnie doczekała wolnej Polski. Po roku ’89 jej działalność, zwłaszcza w zakresie utrwalania pamięci historycznej, była niezwykle owocna. Była piłsudczykiem, bo przede wszystkim głosiła chwałę Józefa Piłsudskiego oraz innych bohaterów narodowych – zauważyła.
Z kolei Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika, czyli rodzinnego miasta Amelii Sołtysiak, zaznaczył, że zmarła uczyła, iż w życiu nie wolno zapominać czy wstydzić się swojego pochodzenia.
– Jej śmierć jest dla nas bardzo bolesna, bowiem odeszła wielka patriotka, osoba, która niezłomnie pracowała na rzecz upamiętnienia historii lokalnej. Ciepła, serdeczna, bardzo kontaktowa i dbająca o relacje. To właśnie jej zawdzięczamy pamięć o rozstrzelanych w Piotrkowicach i w Chmielniku sędziszowskich kolejarzach czy działalności partyzanckiego oddziału AK „Wybranieccy” – przypomniał.
Magdalena Kusztal w imieniu rodziny oraz przyjaciół zmarłej dodała, że jej odejście jest ogromną stratą dla całej lokalnej społeczności.
– W imieniu rodziny czcigodnej Amelii Sołtysiak dziękujemy wszystkim uczestnikom ceremonii pogrzebowej. Dziękuję w imieniu córek – Amelii, Marioli i Małgorzaty wraz z mężami, a także wnuków – Agnieszki, Kuby, Bartka i Michała. Dziękują też prawnukowie – Weronika, Marysia i Filip. Spoczywaj w pokoju – mówiła.
Podczas uroczystości odczytano także list od ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Ciało zmarłej spoczęło na Cmentarzu Starym w Kielcach.
Amelia Sołtysiak, z domu Kwas, urodziła się 17 kwietnia 1929 roku w Chmielniku, a od 1946 roku mieszkała w Kielcach. Podczas II wojny światowej działała w podziemnym harcerstwie. Przysięgę złożyła przed komendantem Szarych Szeregów – Jerzym Gorgoszem „Orkanem”.
W 1949 roku ukończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w Kielcach. Była też absolwentką Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracowała w urzędach miejskim i wojewódzkim w Kielcach oraz w Zjednoczeniu Budownictwa.
Amelia Sołtysiak przez wiele kadencji pełniła funkcję wiceprezesa Klubu Inteligencji Katolickiej, była członkinią Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz wieloletnią słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była wiceprezesem Stowarzyszenia Wychowanków Kompletów Tajnego Nauczania w latach 1939 – 1945 oraz członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kole nr 4 w Kielcach. Zainicjowała upamiętnienie w Piotrkowicach i Chmielniku kolejarzy rozstrzelanych podczas II wojny światowej, dbała o podtrzymanie etosu oddziału „Wybranieckich”. W roku 2004 Amelia Sołtysiak otrzymała wyróżnienie w konkursie Chmielniczanin Roku 2003. Została także wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.