Około 100 rehabilitacyjnych poduszek trafiło do Kazimierskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Poduszki w kształcie serca nie tylko chronią zoperowany fragment ciała, ale również łagodzą ból. Wykonały je m.in. panie z kół gospodyń wiejskich w Topoli i Przybenicach w ramach warsztatów „Szycie od serca”.
Monika Chat-Komoniewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli mówi, że w projekcie brali udział również przedstawiciele innych kół, nauczyciele, ale też przedstawiciele samorządów.
– Od początku września prawie w każdy piątek spotykaliśmy się regularnie, aby poprzez naukę szycia nieść pomoc innym. Dziś chcemy wszystkim podziękować za ogromne serce włożone w te warsztaty, za każdą pomoc, za okazane wsparcie no i przede wszystkim przemiłe towarzystwo – mówiła Monika Chat-Komoniewska.
Iwona Pietron z Kazimierskiego Stowarzyszenia „Amazonki” nie kryła wzruszenia z otrzymanych darów. Podkreśliła, że dzięki poduszkom codzienne życie pań po mastektomii stanie się bardziej komfortowe.
– Z pewnością będą bardzo przydatne. Dzięki nim wygodniej się śpi i odpoczywa. Poduszkami podzielimy się także z paniami z klubu Amazonek Pińczowa i z Buska-Zdroju – zapewniła Iwona Pietron.
Swoich sił w szyciu spróbował także senator Jacek Włosowicz. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że akcja może być wzorem dla innych osób i instytucji w całym kraju.
– Mam nadzieję, że tego rodzaju inicjatywy przyjmą się nie tylko w gminie Skalbmierz, ale w całym województwie, a może i w innych rejonach kraju. Takie akcje są niezwykle potrzebne – stwierdziła parlamentarzysta.
– Mieszkańcy gminy Skalbmierz po raz kolejny pokazali, że wspólnie potrafią działać społecznie. Dziękujemy za twórczo spędzony czas, który również i nam przyniósł wiele dobrego – podsumował Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Skalbmierza i inicjator akcji.
Mieszkańcy Topoli planują kontynuację warsztatów z szycia. Aneta Blicharz dyrektor Szkoły Podstawowej w Topoli mówi, że tym razem chcą wesprzeć osoby starsze, szyjąc poduszki przeciwodleżynowe, które trafią do podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kazimierzy Wielkiej, Hospicjum w Busku-Zdroju oraz Domu Pomocy Społecznej w Bejscach.
Warsztaty prowadziła Sylwia Jakubowska, mieszkanka Przybenic, zawodowa krawcowa. Za ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę otrzymała od władz miasta i gminy Skalbmierz symboliczną „złotą igłę”. Przypomniała, że nie tak dawno 300 takich poduszek zostało przekazanych na rzecz pacjentek Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.