Utwory geniusza baroku Jana Sebastiana Bacha, jego ucznia Jana Ludwika Krebsa oraz Francoisa d’Agincoura, Josepha Rheinbergera i Józefa Haydna zabrzmiały w sanktuarium Matki Bożej Salentyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas XVII Wieczoru Cecyliańskiego.
Melomani wysłuchali recitalu organowego profesora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Marka Stefańskiego. Wirtuoz podkreślił, nie bez powodu koncerty organowe odbywają się w świątyniach, najczęściej zabytkowych, ale także o ciekawym wystroju, tak jak w Ostrowcu.
– W związku z tym te doznania dla słuchaczy są wielowymiarowe, takie interdyscyplinarne, jeśli chodzi o sztukę. To architektura, rzeźba, malarstwo, ludwisarstwo, witrażownictwo. Dzięki temu muzyka organowa zyskuje jedyną w swoim rodzaju, fenomenalną mistyczną przestrzeń dla tego, co wyraża – uważa prof. Marek Stefański.
Państwo Barbara i Jan byli pod wrażeniem koncertu. Jak mówią, przychodzą już na Wieczory Cecyliańskie od kilku lat. Organy w kościele nie są duże, mają też zasłużony wiek, ale utalentowani muzycy potrafią z nich wydobyć wspaniałe dźwięki – podkreślali. Pan Jan ubolewał, że niewiele osób przyszło na koncert, a przecież to darmowa sztuka, kultura wyższa, z której warto korzystać. Sam bardzo lubi słuchać koncertów organowych, dlatego na nie przychodzi. Wieczory Cecyliańskie chwaliła pani Barbara, mówiąc, że od dziesięciu lat na nie przychodzi. Małżeństwo wyraziło radość, że w parafii jest organista, który organizuje takie wydarzenia dla mieszkańców miasta.
Andrzej Budziński, organizator wydarzenia, a także organista w sanktuarium podkreślił, że zaproszony gość gra na organach niemal na całym świecie. W niedzielę zabrzmiały utwory mistrzów, ich uczniów, a także mniej znanych kompozytorów. Jak dodał – Wieczory Cecyliańskie organizowane są od 17 lat na cześć św. Cecylii, która jest patronką muzyki sakralnej. Wspomnienie św. Cecylii przypada 22 listopada.