„My młode pokolenie – Tobie Ojczyzno” to tytuł kampanii, która od kilku miesięcy ma miejsce w naszym województwie. Dziś w jej ramach odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół i nauczycieli w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach, które przygotowało kampanię, informuje, że konferencja jest kolejnym, trzecim już etapem projektu poświęconego obronności. Wcześniej młodzi ludzie w wybranych szkołach naszego powiatu ćwiczyli strzelanie, w placówkach wyświetlany był też film uczący zachowań w sytuacja zagrożenia. Dziś natomiast nauczyciele i dyrektorzy mogli dowiedzieć się, jak przygotować zajęcia z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, by były ciekawe dla młodzieży.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski uważa, że projekt tego typu jest bardzo potrzebny, szczególnie teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna.
– Wszystko o czym mówimy to przygotowanie młodych ludzi do sytuacji ekstremalnych, nadzwyczajnych, związanych nie tylko z konfliktem zbrojnym, ale też katastrofami naturalnymi – wyjaśnia wojewoda.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że Ministerstwo Edukacji i Nauki poszerzyło od tego roku program edukacji dla bezpieczeństwa o elementy przysposobienia obronnego.
– Dobrze, że taka decyzja zapadła, bo ta wiedza jest młodym ludziom potrzebna. Muszą wiedzieć jak zachowywać się podczas alarmów, jak udzielać pierwszej pomocy. Te umiejętności przydadzą się również w przypadku klęsk żywiołowych – mówi Kazimierz Mądzik.
Waldemar Pukalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego uważa, że elementy przysposobienia są potrzebne w programie nauczania.
– Szkolenie obronne zakończyliśmy w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Dodaje, że uczniowie jego liceum mieli już zajęcia strzeleckie w ramach kampanii „My młode pokolenie – Tobie Ojczyzno”.
– Takie działania są niezbędne, by młodzi ludzie byli gotowi na ewentualne zagrożenie – uważa Krzysztof Słoń senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Współczesną młodzież trzeba wychowywać nie tylko w duchu patriotyzmu, ale też trzeba wyposażyć w praktyczne umiejętności działania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Umiejętności związane z sytuacją, która ma miejsce na przykład na Ukrainie – tłumaczy parlamentarzysta.
Podczas dzisiejszej konferencji dyrektorzy i nauczyciele spotkali się z przedstawicielami wojska, policji oraz straży pożarnej, którzy deklarują pomoc w prowadzeniu zajęć dla młodzieży.