W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace rozbiórkowe w kamienicy, którą Teatr im. Stefana Żeromskiego kupił przed rokiem. W poniedziałek dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej, Michał Kotański, podpisał umowę na realizację tej części inwestycji z wykonawcą prac, firmą Anna-Bud, reprezentowaną przez prezesa Artura Bławata.
Michał Kotański zwrócił uwagę na duże tempo, w jakim umowa została przygotowana. Wszelkie formalności udało się dopełnić w czasie 12 miesięcy. 4 listopada tego roku teatr otrzymał pozwolenie na budowę.
Dyrektor dziękował osobom, dzięki którym może realizować tę inwestycję. Jedną z takich osób jest marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
– Pan marszałek zgodził się na to, by w trakcie inwestycji poszerzyć ją o dodatkowy zakres, co nie było takie oczywiste, bo już mieliśmy domknięty harmonogram, budżet. Ja bardzo się cieszę się, że to się udało, ponieważ dzięki temu możliwości inscenizacyjne sceny zwiększą się wielokrotnie – zauważył.
Nowoczesne rozwiązania
Michał Kotański dziękował także posłowi Krzysztofowi Lipcowi, podkreślając, że za sprawą jego zaangażowania, teatr ma pieniądze na realizację tej dodatkowej inwestycji.
– To jest ponad 25 mln zł i aneks do umowy na taką właśnie kwotę podpisujemy. To jest niemała suma, ale w dużej części te pieniądze będą szły na technikę sceniczną: światło, zapadnie, sztankiety. Bez pana posła Krzysztofa Lipca oraz bez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego nie moglibyśmy tego zrealizować – zaznaczył.
Michał Kotański dziękował także za współpracę z urzędem miasta w Kielcach, zwłaszcza, że inwestycja jest prowadzona w samym śródmieściu.
W kamienicy wykonane zostanie zaplecze techniczne sceny: tylna kieszeń sceniczna, komin sceniczny, pozwalający unosić elementy dekoracji, zapadnie sceniczne, windę towarową od strony ul. Sienkiewicza, magazyny na poziomie sceny i w podsceniu.
Dzięki tym rozwiązaniom będzie możliwe m.in. wykorzystanie głębokiego planu scenicznego, szybkie zmiany scenografii, czy sprawne rozładowanie dekoracji z samochodów, które nie mają możliwości wjazdu na dziedziniec ze względu na gabaryty.
Mimo problemów na rynku, są pieniądze na inwestycję
Obecny przy podpisaniu umowy poseł Krzysztof Lipiec, zauważył, że skuteczność działania jest możliwa dzięki współpracy zainteresowanych stron, i jest przykładem dla innych.
– Dziękuję panu marszałkowi, że z przychylnością spojrzał na ten pomysł pana dyrektora. Podziękuję też panu wicepremierowi prof. Piotrowi Glińskiemu, już nie tylko za pieniądze, za akceptację tego wszystkiego, ale przede wszystkim za to, że stawia tę inwestycję – rozbudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego za wzór na skalę ogólnopolską, jako inwestycję, gdzie nie marnuje się pieniędzy, gdzie potrafi się zabiegać o środki finansowe. Czas mamy niełatwy, bo wielu inwestorom publicznym brakuje środków na domknięcie planów inwestycyjnych, a tu nie ma żadnych przeszkód. Dla mnie to wielka radość, że mogę być ambasadorem tej inwestycji – powiedział.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, zwrócił uwagę na skomplikowane finansowanie inwestycji, na którą pieniądze pochodzą z kilku źródeł: Regionalnego Programu Operacyjnego, pieniędzy ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, funduszy norweskich i z samorządu województwa świętokrzyskiego.
– Kamienica będzie remontowana w większości ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, choć samorząd też tam jakąś cząstkę dołoży. Chciałbym już teraz wyrazić podziękowania wykonawcy – firmie Anna-Bud, bo często tu jestem i widzę, w jak trudnych warunkach ta inwestycja jest realizowana. Myślę, że ten nasz ponad 140-letni teatr stanie się teatrem na wskroś nowoczesnym, będącym dumą samorządu województwa, miasta Kielce i całego regionu – zaznaczył.
Planowany koniec prac za rok
Artur Bławat – prezes firmy Anna-Bud, powiedział, że prace przebiegają bez zakłóceń.
– Mogę zagwarantować, że nasi pracownicy, doświadczona kadra, dołożą wszelkich starań, aby tę inwestycję zakończyć w terminie – zapowiedział.
Koszt przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wynosi już ponad 120 mln zł. Prace mają się zakończyć w czwartym kwartale 2023 roku.
Przygotowanie umowy na realizację zadania Rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą: „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach” w zakresie działki 203 obręb 0016 przy ul. Sienkiewicza 32A” było poprzedzone protestem ze strony sąsiadów. Kontrowersje wzbudziły także plany całkowitego wyburzenia kamienicy i w jej miejscu postawienie nowego budynku. Ostateczny projekt zakłada, że frontowa ściana dawnej kamienicy zostanie, natomiast będzie w nią wkomponowany otwór, w którym będzie się mieściła brama wjazdowa dla pojazdów technicznych.