Budynki są już w stanie surowym. Obecnie jest kładziony dach. W przyszłym tygodniu rozpocznie się rozbiórka w dokupionej kamienicy. Trwają prace przy przebudowie zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Ekipa budowlana weszła do obiektu na początku 2021 roku. Jak mówi Jarosław Milewicz, dyrektor teatru do spraw inwestycji – największym zadaniem było zagospodarowanie dziedzińca.
– To generalnie jest trudna budowa i każdy jej etap ma swoją specyfikę, i swoje trudności, ale wydaje mi się, że ten najtrudniejszy element już za nami, czyli prace podziemne pod dziedzińcem, przy wysokim stanie wód gruntowych. Podobne warunki czekają na nas w kamienicy – zapowiedział.
Jarosław Milewicz wyjaśnia, że z dziedzińca została wybrana ziemia, dzięki czemu powstała nowa przestrzeń.
– Zbudowaliśmy podziemie pod dziedzińcem i pod oficyną północną. Pod dziedzińcem będą pomieszczenia techniczne, kostiumeria, wysokie magazyny teatralne, w których zmieścimy większość dekoracji, jest też zaplecze sceny kameralnej, garderoby i zaplecze socjalne tej sceny. Znajdzie się tam również profesjonalne studio nagrań – wymienia. Obecnie ekipa kładzie dach, ale prowadzone są także prace instalacyjne podtynkowe, tak by można było rozpocząć tynkowanie.
Jak mówi dyrektor do spraw inwestycji, już po rozpoczęciu prac, konieczne okazało się wprowadzenie zmian do pierwotnego projektu.
– Robiąc ekspertyzę przygotowawczą, nie mogliśmy rozbierać pewnych elementów, żeby się przekonać jaki jest stan ścian i stropów. Tymczasem po rozpoczęciu prac okazało się, że są w dużo gorszym stanie niż zakładaliśmy, co wymusiło pewne przeprojektowanie, oczywiście w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, i wzmocnienie konstrukcji. To już się odbyło i ten etap mamy już zamknięty – zaznacza.
W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć prace w kamienicy, sąsiadującej z teatrem, która została zakupiona przed rokiem. Tam również budowlańcy będą musieli się zmierzyć z kolejnymi wyzwaniami, zwłaszcza, że stan obiektu pozostawia wiele do życzenia.
– Piwnice są nawet w gorszym stanie. Cegły, które badaliśmy, są bardzo niskiej wytrzymałości, w stanie zagrażającym konstrukcji budynku – mówi dyrektor.
Ta część będzie mieściła zaplecze techniczne, dzięki któremu kielecka scena stanie się jedną z najnowocześniejszych w Europie. Będzie tu też dodatkowy dojazd dla pojazdów wielkogabarytowych, dodatkowa winda na zaplecze sceny oraz magazyny.
Jak informuje Jarosław Milewicz, kamienica nie zostanie w całości wyburzona.
– Ściana szczytowa, to był wymóg pani konserwator zabytków, zostanie w stanie prawie nienaruszonym, tylko jeden z otworów powiększymy, żeby był dojazd dla pojazdów. Pozostały układ okien i balkonów pozostanie bez zmian – wyjaśnia.
Zakończenie przebudowy i modernizacji kieleckiej sceny dramatycznej jest planowane na czwarty kwartał 2023 roku. Wykonawcą prac jest firma Anna-Bud. Koszt inwestycji wynosi ponad 120 mln zł.