Na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie Krajowa Sieć Onkologiczna, która obejmie pacjentów w całej Polsce. Jak powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, jej celem jest zapewnienie kompleksowej opieki pacjentom, u których zdiagnozowano nowotwory.
Pilotaż tego programu od lutego 2019 roku był realizowany m.in w województwie świętokrzyskim. Na tej podstawie opracowywano zasady kompleksowej pomocy chorym.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii uważa, że to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów.
– Była to nasza ponad 6-letnia praca, bo sam pilotaż trwał co prawda od 2019 roku, ale wcześniej musieliśmy się do niego przygotować. Uważam, że ten projekt jest już tak dojrzały i opracowany, że należy go już wdrażać. Zadaniem sieci onkologicznej jest to, by jakość diagnostyki i leczenia onkologicznego w całej Polsce była jednakowa. To najlepsze rozwiązanie dla pacjenta – mówi prof. Stanisław Góźdź.
Celem sieci jest również poprawa jakości diagnostyki i leczenia oraz pełna informacja o dostępności do świadczeń. Program zakłada także, że chory będzie miał swojego koordynatora – przewodnika, a wyniki wszystkich badań, którym zostanie poddany, natychmiast trafią do sieci – przypomniał profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Pacjentowi, który przychodzi do onkologa, słyszy rozpoznanie onkologiczne, że to jest nowotwór złośliwy wydaje się, że to jest wyrok śmierci. Chory nie rozumie wielu rzeczy, które się do niego mówi, czuje się zagubiony. Dlatego potrzebna jest osoba, tzw. koordynator, który za rękę prowadzi pacjenta przez całą ścieżkę diagnostyki i leczenia. Koordynator jest po to, by chory nie czuł się zagubiony w całym tym gąszczu diagnostyki, by wiedział gdzie, o której godzinie i do którego gabinetu lekarskiego ma się udać. Tacy koordynatorzy są już w Świętokrzyskim Centrum Onkologii – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Koordynatorzy pod swoją opieką będą mieć maksymalnie 40 chorych.