Miasto Kielce szuka sposobu, by w pełnym zakresie do końca roku realizowany był program asystenta osoby niepełnosprawnej. To efekt interwencji Radia Kielce.
W przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności do października przysługiwało im 60 godzin miesięcznie, a osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności 30 godzin miesięcznie. W listopadzie pomoc została okrojona do 55 i 25 godzin.
Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach informuje, że są dwa wyjścia z tej trudnej sytuacji, które pozwoliłyby realizować program w pełnym wymiarze godzin.
– W tej chwili dokładnie liczymy, jaka kwota będzie potrzebna, by program mógł być realizowany do końca roku w dotychczasowym wymiarze. Będę rozmawiać na ten temat ze skarbnikiem i prezydentem miasta. Oczywiście zwrócimy się z pismem do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, do pana wojewody z zapytaniem, czy jest możliwość zwiększenia środków na realizację programu – dodała Magdalena Gościniewicz.
Katarzyna Suchańska, przewodnicząca komisji finansów w kieleckiej radzie miasta informuje, że pieniądze na realizację programu asystent osoby niepełnosprawnej można by pozyskać z innych programów społecznych realizowanych przez miasto.
– Należałoby się pochylić nad różnymi programami społecznymi, które były w tym roku realizowane przez miasto. Być może któryś z nich cieszył się mniejszą popularnością i właśnie z tych źródeł moglibyśmy pozyskać te dodatkowe pieniądze. Myślę, że radni na pewno będą analizować wszystkie możliwe rozwiązania – dodała Katarzyna Suchańska.
Małgorzata Ozga–Zagdan, kierownik działu usług w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach przypomina, że oprócz asystenta, osoba niepełnosprawna może bezpłatnie dodatkowo skorzystać z usług opiekuńczych, które są świadczone w ramach zadań obowiązkowych gminy.
W ubiegłym roku w podobnej sytuacji, po interwencji Radia Kielce, właśnie w ten sposób rozwiązano problem braku pieniędzy na pracę asystentów, delegując do potrzebujących inne osoby w ramach opieki społecznej.
W tym roku na realizację programu asystenta osoby niepełnosprawnej miasto Kielce z Funduszu Solidarnościowego otrzymało ponad 30 mln zł. Chcąc zachować dotychczasową liczbę godzin pomocy asystenta do programu trzeba byłoby dołożyć ponad milion zł.
Obecnie z pomocy asystenta w Kielcach korzysta około 2,5 tys. osób niepełnosprawnych.
Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, gdy nagle w grudniu zredukowano liczbę godzin asystentów z 25 do 15.