Co zastąpi węgiel jako główne źródło energii w naszym kraju? Czy będzie to słońce, wiatr, czy może atom lub wodór? To jeden z tematów poruszanych podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia, które rozpoczęło się dziś (czwartek, 24 listopada) w Kielcach.
Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia, które jest głównym organizatorem wydarzenia podkreśla, że forum ma kilka celów. Wśród nich jest podniesienie świadomości mieszkańców naszego kraju na temat energii pochodzącej z atomu, ale też wiatru czy wodoru. Forum ma też ważny aspekt praktyczny, który wpłynie na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Forum ma też ważny aspekt praktyczny, który wpłynie na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Dziś został podpisany również list intencyjny pomiędzy firmą Energy Group oraz firmą Hynfra. Efektem będą nowe inwestycje, które zapewnią czystą, zieloną energię.
– To instalacje na wiele tysięcy megawatów. Dotyczące farm fotowoltaicznych, wytwarzania wodoru czy montowania wiatraków. To bardzo mocno zmieni sytuację energetyczną Polski. Powiem tylko, że wartość przewidywanych inwestycji to około 100 mld zł – powiedział Stanisław Wróbel.
Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia to cykl paneli. W pierwszym, dotyczącym energii przyszłości wziął udział profesor Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Jak powiedział, za kilkanaście, kilkadziesiąt lat energia wytwarzana w naszym kraju będzie pochodziła ze źródeł przyjaznych środowisku.
– To jest kierunek, który zastąpi energetykę węglową, czego dowodem jest to, że mamy program dekarbonizacji, odchodzenia od węgla. To jest oczywiście proces długotrwały, ale taki jest kierunek. Węgiel zastąpić może tylko energia atomowa i wodorowa – stwierdził Piotr Wawrzyk. Minister podczas dyskusji przypomniał, że w 2023 roku w Polsce ma zacząć działać pierwszy reaktor jądrowy dla celów energetycznych.
Jednym z panelistów był też Jacek Śmigielski, reprezentujący firmę MG Green Energy. Jak tłumaczył, nasz kraj jest zmuszony do szybkiej zmiany źródeł energii.
– Biorąc pod uwagę sytuację dzisiejszą, po przewróceniu stolika energetycznego w związku z wybuchem wojny Rosji z Ukrainą, wszystkie założenia etapów przejściowych, na przykład bazujących na gazie ziemnym, wzięły w łeb. I jak kiedyś mówiąc o energetyce mówiliśmy o węglu, teraz mówimy o wodorze – stwierdził Jacek Śmigielski.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że forum odpowie na kilka ważnych pytań związanych z energią, ale też naszym regionem. – Na przestrzeni ostatnich lat dużo się działo. Mamy firmy, przedsiębiorców, którzy są przygotowani do produkcji zielonej energii, czy innych alternatywnych źródeł energii – tłumaczył parlamentarzysta.
Partnerem forum jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wicemarszałek Renata Janik podkreślała wagę poruszanych tematów, mówiła też o konieczności oszczędzania. – W ostatnich latach osoby indywidualne, ale tez firmy i urzędy nie myślały o oszczędzaniu energii, teraz stało się to koniecznością – stwierdziła Renata Janik. Zapowiedziała też kolejną edycje unijnych pieniędzy, które będzie można wykorzystać na inwestycje związane z zieloną energią.
Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia potrwa dwa dni. W piątek odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody największym firmom z województwa świętokrzyskiego.