Jak prawidłowo korzystać z broni oraz jak przygotować plecak przetrwania mogli dowiedzieć się uczniowie, którzy wzięli udział w szkoleniu obronnym pod nazwą „My Młode Pokolenie – Tobie Ojczyzno”. Dziś w urzędzie wojewódzkim w Kielcach organizatorzy podsumowali działania.
Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Passa informuje, że kurs przeprowadzony był w 14 placówkach oświatowych w regionie. Wzięło w nim udział ponad 2,5 tys. uczniów. Prezes przyznaje, że młodzież była zainteresowana zajęciami.
– Uczniowie widzą co dzieją się za wschodnią granicą i obserwują jak blisko naszego kraju jest wojna. Ich koledzy, którzy kończyli szkołę w poprzednich latach nie mieli takich doświadczeń, dlatego są zainteresowani tym jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji – mówi.
Andrzej Marczak, ekspert ds. bezpieczeństwa dodaje, że w trakcie zajęć praktycznych uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo przygotować tzw. plecak przetrwania.
– Mówiliśmy m.in. o tym, że musi znaleźć się tam woda, która jest niezbędna do tego, aby przetrwać. Uczniowie nie wiedzieli, że lepiej wybrać wodę gazowaną, która zawiera dwutlenek węgla, dzięki czemu będzie dłużej przydatna do spożycia – zauważa.
W ramach szkolenia odbył się też drużynowy konkurs strzelecki. Zwyciężyli w nim uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Wśród laureatów znalazła się Julia Molka.
– Szczerze mówiąc, to bardzo mi się tam podobało. Jestem szczęśliwa, że tak dobrze nam poszło. Myślę, że w przyszłości jeszcze nie raz zawitam na strzelnicy – dodaje.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważa, że w dzisiejszych czasach trzeba być przygotowanym na różne sytuacje.
– Mogą być związane np. z konfliktami i terroryzmem. Mam wrażenie, że przez tę akcję, jesteśmy bezpieczniejsi. Młodzież szybko się ze sobą kontaktuje i wymienia takimi informacjami – dodaje.
Senator PiS Krzysztof Słoń podkreśla, że to bardzo cenna inicjatywa.
– Polegała na realnych działaniach, które pokazują, że wszyscy, nawet młodzi ludzie, mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo nie tylko swoje i swojej rodziny, ale także najbliższego otoczenia. To akcja, która uwrażliwia nas na to, że zagrożenia czyhają na nas wszędzie – dodaje.
Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Obrony Narodowej.