POWIAT BUSKI
W Busku-Zdroju kiermasz świąteczny odbędzie się 17 grudnia, tym razem przy Placu Zwycięstwa.
Będzie można nabyć lokalne produkty, miody, sery, wędliny, wypieki kół gospodyń wiejskich, ręcznie robione stroiki, ozdoby świąteczne i rękodzieło. W trakcie jarmarku odbędzie się też koncert kolęd. Kiermasz zaplanowano od godz. 9.00 do 14.00.
Każdy, kto chciałby zaprezentować swoje towary, musi to zgłosić do 12 grudnia, telefonicznie lub osobiście w Domu Zdrojowym przy ul. Waryńskiego.
Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
POWIAT KAZIMIERSKI
W Kazimierzy Wielkiej świąteczne kramy staną na placu przed szpitalem 16 i 17 grudnia. Niewykluczone, że Jarmark Bożonarodzeniowy będzie towarzyszył wyprzedaży garażowej, która zorganizowana zostanie 18 grudnia na Targowicy przy ulicy Głowackiego.
Jak informuje Agnieszka Styczeń, organizatorka corocznej akcji, swoje wyroby będą prezentowały koła gospodyń wiejskich, placówki opiekuńcze oraz szkoły z terenu gminy.
– Będzie można nabyć ozdoby świąteczne, choinki, dekoracje, prezenty pod choinkę. Z kolei na stołach pojawią się tradycyjne potrawy świąteczne, czyli czerwony barszcz na zakwasie, pierogi z kapustą i grzybami, uszka oraz wypieki. Na kupujących będą czekały także dania na ciepło i degustacje – mówi.
16 grudnia, jarmark odbędzie się w godzinach od 9.00 do 12.00, w sobotę (17 grudnia) od godz. 10 do 12. Z kolei 18 grudnia w godzinach wyprzedaży garażowej, czyli od godz. 8.00 do 12.00.
POWIAT OSTROWIECKI
W powiecie ostrowieckim nie zabraknie w tym roku tradycyjnych świątecznych jarmarków. Trzydniowe wydarzenie podobnie, jak w ubiegłym roku organizuje Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jak informuje Jacek Kowalczyk, dyrektor instytucji, przez niemal cały grudzień na rynku organizowane będą różne świąteczne imprezy. Miejskie świętowanie zacznie się 6 grudnia o godz. 12.00. Wtedy pojawi się nowość, czyli dom św. Mikołaja, gdzie dzieci będą mogły otrzymać prezenty. W tym czasie zorganizowany zostanie też mini jarmark. Większy kiermasz zaplanowano od 16 do 18 grudnia, w godzinach od 15.00 do 20.00.
– Będzie to połączone ze spotkaniem wigilijnym, które zaplanowano na 18 grudnia, a dzień wcześniej przedstawiciele władz miasta będą rozdawać choinki za elektrośmieci lub inne proekologiczne działania – mówi Jacek Kowalczyk.
Będą też koła gospodyń, a także przedsiębiorcy, u których będzie można kupić np. ryby. Nie zabraknie choinek, ozdób, a także świątecznych potraw i przysmaków. Pojawią się też food tracki, które będą serwować sezonowe potrawy. Jacek Kowalczyk dodaje, że nadal mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani handlem podczas jarmarku. Wszystko będzie bezpłatne.
Ćmielów także szykuje się do bożonarodzeniowego jarmarku. Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza informuje, że odbędzie się on na placu przy instytucji 17 grudnia.
– Od godz. 10.00 będą wystawiać się KGW z terenu gminy Ćmielów, a także stowarzyszenia, klub seniora, dzienny dom seniora oraz dom kultury. Będzie też wspólne kolędowanie.
Natomiast w niedzielę (27 listopada) odbędzie się też akcja charytatywna na rzecz małego ćmielowianina Kubusia Guzala, podczas której pojawią się m.in. świąteczne ozdoby. Początek o godz. 16.00 w sali widowiskowej domu kultury.
Jarmark szykuje także tradycyjnie gmina Kunów.
POWIAT PIŃCZOWSKI
W Pińczowie trwają przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego, który zaplanowano na 18 grudnia. Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury wraz z władzami miasta zachęca do udziału w wydarzeniu artystów, rękodzielników, rzemieślników, producentów wyrobów regionalnych, wytwórców oferujących produkty kuchni lokalnej, przedsiębiorców zajmujących się handlem czy artykułami świątecznymi.
– Pińczowski Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko stoiska, to wiele imprez towarzyszących oraz bogaty program artystyczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dyrektor Iwona Senderowska.
Dodaje, że podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Pińczowie odbędzie się Przegląd Kolęd i Pastorałek „Cicha noc”.
– Podczas przeglądu będziemy wspólnie kolędować. Będą występy zespołów ludowych m.in. Kapela Ponidzie Maćka Sobonia, orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pińczowie. Zaplanowaliśmy również animacje dla dzieci. Wspólnie będziemy pakować prezenty i świetnie się przy tym bawić – mówi.
Zgłoszenia wystawców przyjmowane są w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, telefonicznie pod numerem: 41 357 24 24. Z kolei na stronie PSCK znajduje się regulamin Przeglądu Kolęd i Pastorałek.