1 stycznia 2023 roku na mapie województwa świętokrzyskiego pojawią się dwa nowe miasta – Piekoszów oraz Łopuszno. Włodarze obu samorządów z nadzieją spoglądają w przyszłość. Zgodnie z ich zapowiedziami, obie gminy po zmianie statusu będą dalej przeżywać dynamiczny rozwój. Zapowiadają także inwestycje w infrastrukturę sportową, budowę dróg oraz obiektów użytku publicznego.
Obecnie wójt, a od 1 stycznia 2023 rok burmistrz Piekoszowa, Zbigniew Piątek podkreśla, że w jego planach dominują inwestycje związane z infrastrukturą sportową oraz drogową.
– Ważnym i kosztownym przedsięwzięciem będzie budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego. Obecnie kończymy prace nad dokumentacją projektową. Finalnie projekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zgodnie z szacunkami całe przedsięwzięcie będzie kosztować około 30 do nawet 40 mln zł. Jako samorząd jesteśmy w stanie ponieść około 1/3 kosztów tej inwestycji. Z pewnością będę zabiegał o zewnętrzne dofinansowanie – podkreśla. – Obiekt ma być zlokalizowany w centrum Piekoszowa przy ul. Strażackiej. Na działce o powierzchni 7 ha. Według planów będzie to pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, trybuny, szatnie i budynek z pomieszczeniami biurowymi. Swoje miejsce znajdzie tu nasz klub piłkarski. Ponadto planujemy też boiska wielofunkcyjne, dwa korty, plac zabaw. Z całego kompleksu mogliby korzystać zarówno zawodowi sportowych, jak i mieszkańcy gminy – wyjaśnia Zbigniew Piątek.
Ponadto trwają przygotowania do przebudowy kolejnych 20 dróg na terenie całej gminy.
– W każdej miejscowości są drogi, które wymagają modernizacji lub budowy. Przymierzamy się do tego by przygotować dokumentację dla kolejnych inwestycji. To z pewnością ułatwi starania o zewnętrzne wsparcie finansowe. Co prawda plany są przygotowane z kilkuletnim wyprzedzeniem, jednak jesteśmy otwarci na sugestie mieszkańców. Zakładamy przebudowę dróg m.in. w Piekoszowie, Jaworzni, Rykoszynie, Brynicy czy Zajączkowie – zapowiada.
Z kolei wójt Łopuszna, Irena Marcisz nie ukrywa, że przyjęcie praw miejskich ma na celu poprawę sytuacji finansowej samorządu. Zmiana statusu miejscowości pozwolić na zdobycie dodatkowych pieniędzy na rozwój gminy.
– Poprzez pozyskanie unijnego wsparcia chcemy zrewitalizować nasz samorząd, tak by gmina Łopuszno zyskała nowy, atrakcyjny wymiar. Będziemy inwestować w rozwój przedszkoli i opieki dla najmłodszych. Naszym celem jest także poprawa jakości infrastruktury drogowej, a także rozwój instytucji podległych władzom gminy, tak aby młodzi ludzie chcieli tu żyć – mówi.
Władze samorządu do tej pory przygotowały projekty kilku inwestycji.
– Będą one dotyczyły głównie Łopuszna. W planach mamy rozbudowę świetlicy, która stanie się w zasadzie nowym centrum kultury. Na ten cel potrzeba około 4-5 mln zł. Przez teren gminy przebiega wiele szlaków turystycznych. Dlatego też będziemy zabiegać o powstanie nowych punktów rowerowych zlokalizowanych w pobliżu istniejącej trasy dla rowerzystów. Nie rezygnujemy także z dalszej modernizacji dróg – dodaje Irena Marcisz.
W sumie od 1 stycznia 2023 roku w Polsce status miasta uzyska 15 miejscowości.