W Kielcach zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.
Jak mówi Grażyna Pisarczyk, koordynator akcji ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach szesnaście lat trwania kampanii społecznej „Biała wstążka” znacząco zwiększyło świadomość społeczeństwa.
– Incydentalne działanie nie przynosi takich rezultatów. Ciągłość naszych apeli, prośby o reagowanie na przemoc i mówienie o tym zjawisku, sprawia, że więcej osób dzwoni, pyta, przychodzi po pomoc – mówi Grażyna Pisarczyk.
Jak dodaje, coraz więcej osób doświadcza przemocy ekonomicznej, również więcej jest zaniedbań nie tylko dzieci, ale osób starszych i niepełnosprawnych. W tym roku w Kielcach założono blisko 590 niebieskich kart.
– Osobom starszym najczęściej zabierane są świadczenia przez innych członków rodziny, które są np. uzależnione albo nie pracują. Zostawiają starsze osoby bez środków do życia, czy bez możliwości zakupu leków. W ubiegłym roku mieliśmy 580 nowych niebieskich kart, plus kontynuowane z poprzednich lat, czyli łącznie 802.
W tym roku do 25 listopada założono prawie 590 niebieskich kart. Jeśli dodamy do tego rodziny, które skorzystały z pomocy naszego ośrodka, to łącznie udzieliliśmy im blisko 2300 różnych porad i konsultacji. To obrazuje skalę problemu, ale też otwartość ludzi do szukania pomocy. Szansą na wyjście z przemocy jest jej ujawnienie, to jest jedyny skuteczny sposób – mówi Grażyna Pisarczyk.
Komisarz Jarosław Borowski ekspert Wydziału Prewencji Komendy wojewódzkiej Policji w Kielcach zaznacza, że w porównaniu do poprzednich lat interwencji jest mniej. Ważną rolę w tym procesie odgrywa edukacja i kampanie społeczne.
– Przemoc ewoluuje, w pewnych obszarach się nasila, a w innych zanika. To wszystko jest na bieżąco monitorowane, dlatego tak ważnym elementem jest edukacja, jak również wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy.
Ambasador kampanii „Biała wstążka” Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, zwraca uwagę, na skalę problemu, jakim jest przemoc w rodzinie nie tylko wobec dzieci, ale również seniorów.
– Dobrze, że akcja „Białej wstążki” skupia tak wiele osób i instytucji. To daje szansę i nadzieje dla ludzi, którzy stykają się z problemem przemocy. To nie tylko dzieci, współmałżonkowie, ale to także seniorzy, poddani przemocy i temu, co jest niewłaściwe w naszych relacjach międzyludzkich. Zapominaniu o tym, że człowiek ma swoją godność, potrzebuje szacunku, wsparcia i pomocy – dodaje Krzysztof Słoń.
W ramach kampanii „Biała wstążka” organizowane są konferencje naukowe i konsultacje specjalistyczne, projekcja filmów edukacyjnych oraz warsztaty na lekcjach wychowawczych, czy pokaz samoobrony dla kobiet, który przygotują uczniowie (pod opieką fachowca) na lekcjach w-f. Kampania „Biała wstążka” potrwa do 10 grudnia.
Osoby, które chciałyby zgłosić przemoc, mogą to zrobić poprzez Miejski Telefon Zaufania: 195 13, który czynny jest całodobowo. Osoby w kryzysie emocjonalnym mogą szukać pomocy przez całą dobę pod numerem telefonu: 195 25, natomiast w trudnych sytuacjach rodzinnych mogą dzwonić pod numer: 41 368 18 74.