Dwa spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz jedno przedstawienie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego zostały zakwalifikowane do udziału w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Z propozycji kieleckiej sceny dramatycznej jurorzy docenili dwa spektakle: „Ale z naszymi umarłymi” na podstawie powieści Jacka Dehnela w adaptacji Michała Kmiecika i w reżyserii Marcina Libera oraz „Ludwig” wg tekstu i w reżyserii Jana Jelińskiego.
Jak mówi Paulina Drozdowska, rzecznik Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
– Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. I to właśnie na początku są oceniane autorskie teksty, na podstawie których powstają spektakle, pod uwagę brane są również adaptacje, tak jak w przypadku „Ale z naszymi umarłymi” – wyjaśnia.
Nominację uzyskało także przedstawianie z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. To spektakl „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi w reżyserii Roberta Traczyka.
Dyrektor sceny dla młodego widza, Piotr Bogusław Jędrzejczak zwraca uwagę, że w poprzedniej, 28 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jury doceniło spektakl „Arka czasu” na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego, w adaptacji Marii Marcinkiewicz-Górnej i w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.
– „Arka czasu” dostała częściowe refinansowanie kosztów wyprodukowania tego przedstawienia. Gramy ten spektakl do dzisiaj, cieszy się powodzeniem i dobrą opinią – wyjaśnia.
Piotr Bogusław Jędrzejczak przypomina, że bazą dla spektaklu jest powieść Marcina Szczygielskiego, która opowiada o holokauście, ale bez epatowania okrucieństwem.
– Uważam, że robiąc przedstawienia dla dzieci i młodzieży, trzeba myśleć o dorosłych, żeby też coś z tego mieli. Myślę, że „Arka czasu” jest takim spektaklem, które dotrze do adresatów w każdym wieku. Zresztą ona w warstwie fabularnej, przy całej fantazji autora, oparta jest na faktach – wyjaśnia.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przebiega w dwóch etapach. W pierwszym – komisja artystyczna do 30 kwietnia 2023 roku obejrzy spektakle konkursowe, natomiast w drugim, między 10 maja a 20 czerwca 2023 roku, jury obejrzy spektakle zakwalifikowane do finału i wyłoni zwycięzców.