Ołtarz z kapliczki św. Małgorzaty w Michniowie zostanie poddany renowacji. Trafił już do pracowni konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej.
Kapliczka św. Małgorzaty to mały budynek, który znajduje się przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jak wyjaśnia Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, obiekt powstał 62 lata temu. Dla lokalnych mieszkańców jest ważnym symbolem pamięci.
– W początkowym okresie funkcjonowania tego miejsca pamięci, miejscowi mieszkańcy postawili kapliczkę im. św. Małgorzaty. Tam jest obraz i ołtarz, który został wykonany przez pana Władysława Magdziarza z Siekierna w 1960 roku, według projektu architekta Stanisława Teofila Skibniewskiego – wyjaśnia.
Dyrektor dodaje, że drewniany ołtarz wymagał już ingerencji, ponieważ pojawiły się w nim insekty.
– Poprosiłem dział konserwacji zbiorów, by go odkazili. Przy okazji, odkryliśmy autograf autora tego ołtarza. Tam jest napis, kiedy ołtarz został ukończony i skąd pochodził autor – opisuje.
Podczas prac nad ołtarzem zostało też odkryte uszkodzenie mechaniczne w obrazie, które również zostanie zabezpieczone. Ołtarz ma wrócić do Michniowa w przyszłym roku.
Także w przyszłym roku mają zostać przywrócone kolejne krzyże, upamiętniające miejsca, w których podobnie jak w Michniowie, doszło do pacyfikacji ludności. 12 już stoi wokół budynku mauzoleum, a kolejnych 14 przebywa w dziale konserwacji. Tadeusz Sikora zapowiada, że planuje przy okazji ich ponownego postawienia zorganizować wydarzenie, w którym mieliby wziąć udział przedstawiciele fundatorów tych krzyży. Spotkanie wpisałoby się w 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa, która przypada w 2023 roku.