W Kielcach upamiętniono 192. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Przedstawiciele władz regionu, powiatu, miasta a także służby mundurowe, uczniowie i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem i krzyżem powstańczym przy zbiegu ulic Zagórskiej i Źródłowej.
Jak powiedział Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski, powstańcy mieli odwagę walczyć o bycie Polakami. Jednocześnie przypomina, że nieodłącznym elementem takich uroczystości są młodzi ludzie.
– Powstanie listopadowe, czy styczniowe przypominały tym niezdecydowanym, że są jednak osoby zdeterminowane by walczyć z bronią o Polskę. Choć powstania były z punktu militarnego przegrane to idea wolności była żywą. Największa myśl jaka powinna nam przyświecać to to, że jesteśmy jednością jako naród, Polską wszystkich Polaków – dodaje wojewoda.
Starosta kielecki Mirosław Gębski przypomina, że ziemia świętokrzyska to również krew tych, którzy walczyli za naszą wolność.
– Musimy pamiętać o wszystkich zrywach niepodległościowych na terenie ziem Polskich. W tym kontekście ziemia świętokrzyska jest wyjątkowa, bo tu toczyły się ciężkie boje powstania styczniowego. Gdyby nie było takich zrywów jak powstanie listopadowe czy styczniowe, nie byłoby wolnej polski w 1918 roku i obecnie – mówi Mirosław Gębski.
Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty cieszył się z licznej obecności młodzieży.
– Bardzo nam zależy na tym, aby wśród młodzieży popularyzować okresy powstań. Nie tylko styczniowego, czy listopadowego, ale również tych zwycięskich jak chociażby powstanie Wielkopolskie. Młodzi ludzie muszą o tym wiedzieć, znać przeszłość, historię bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, bo dzięki nim, my możemy żyć tej wolnej Polsce. Dlatego niezmiernie mnie cieszy dzisiejsza obecność młodych ludzi- dodaje kurator.
U zbiegu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej stoi obelisk, który przypomina o trzech żołnierzach poległych w czasie walk, które miały miejsce 24 września 1831 roku. Wówczas doszło do starcia wkraczających od strony wschodniej, oddziałów rosyjskich pod dowództwem gen. Rüdigera, ze stacjonującymi powstańcami.
Krzyż powstańczy u zbiegu ulic Zagórskiej i Źródłowej postawiono w 1981 roku, w 150. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.