Jedna grupa uczyła się składać i programować drony, a druga uczestniczyła w kursie programowania gier komputerowych – 30 uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach wzięło udział w praktykach, finansowanych z programu Erasmus+. Nowe umiejętności zdobywali w hiszpańskiej Sevilli.
Projekt nosił tytuł „Podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów kieleckiego Zespołu Szkół Elektrycznych”. Jak wyjaśnił dyrektor placówki, Władysław Zaucha, odbyły się dwa wyjazdy.
– W marcu 2022 roku była jedna, 15-osobowa grupa, a w październiku druga, licząca tyle samo osób. Uczniowie w ramach kształcenia odbywają czterotygodniowe praktyki. Te dwie grupy młodzieży dwa tygodnie spędziły na praktykach poza granicami kraju, w różnych zakładach – zaznaczył.
Bożena Legenc, nauczycielka języka angielskiego w „Elektryku”, koordynator projektu sprecyzowała, że oba wyjazdy różniły się.
– Pierwszy był dla klas o profilu technik elektronik, technik elektryk, technik automatyk i technik programista. Natomiast w październiku byli chłopcy z dwóch różnych klas o profilu technik programista. Nasza młodzież jest bardzo dobrze przygotowana do takich wyjazdów, zna doskonale angielski, bardzo dobrze sobie radzi za granicą, i ma wiedzę praktyczną – podkreśliła.
Zdaniem Bożeny Legenc, młodzież wiele czerpie z takich wyjazdów.
– Przede wszystkim uczy się, bo celem tych wyjazdów są przede wszystkim praktyki zawodowe, ewentualnie kursy i szkolenia. Ale oprócz tego, że zdobywa nową wiedzę, to jeszcze poznaje kulturę obcego kraju, w tym przypadku Hiszpanii. Ten komponent kulturowy jest bardzo ważny, aby lepiej poznać Europę, poczuć się Europejczykiem – tłumaczyła.
Jacek Jarosz, Kacper Gorczyca, Antek Kozłowski byli na marcowych praktykach.
– Naszym zadaniem była nauka o budowie drona oraz nauka programowania. Zostaliśmy przeprowadzeni przez kolejne etapy pracy nad tym urządzeniem, znamy przynajmniej podstawy – mówił Jacek.
– To była przygoda, bo w Kielcach na pewno byśmy na takie praktyki nie trafili – zaznaczył Kacper.
– Poznaliśmy też kulturę, zwyczaje Hiszpanów i zobaczyliśmy jak tam wygląda życie – dopowiedział Antek. Jego zdaniem – wyjazd pozwolił też w bardziej otwarty sposób patrzeć w przyszłość.
– Na pewno perspektywy pracy za granicą są większe, więc przynajmniej ja rozważam taką możliwość – przyznał.
Tomek Górecki i Adrian Kisielewski byli w grupie, która była w Sevilli w październiku, i uczestniczyła w kursie programowania gier komputerowych.
– Dowiedzieliśmy się naprawdę dużo o procesie tworzenia gier komputerowych i związanych z tym trudnościami. Dowiedzieliśmy się też sporo o kulturze i nawykach Hiszpanów – powiedział Adrian. Tomek dodał, że zdobyli wiedzę, o jaką w Kielcach byłoby trudno.
– Firma, w której mieliśmy praktyki, brała udział w projektach, które w Polsce nie są realizowane, więc doświadczenie i know-how, które mają tam, w Polsce ciężko jest zdobyć. Chętnie bym to powtórzył – mówił.
– Nie żałujemy tego wyjazdu – super praktyki, dobre zakwaterowanie, mieliśmy fajnego opiekuna praktyk. To było bardzo pozytywne doświadczenie, wszystko było dobrze zorganizowane od początku do końca – wymieniał Adrian.
Młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych wyjeżdża na zagraniczne praktyki od 2014 roku. W kwietniu 2023 roku kolejna grupa będzie zdobywała wiedzę w Portugalii.