W trakcie uroczystej gali w Filharmonii Świętokrzyskiej, kilkunastu firmom, instytucjom i osobom wyróżniającym się pod względem troski o bezpieczeństwo pracowników i kulturę pracy, wręczono okolicznościowe nagrody i wyróżnienia.
Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, podkreśla, że jednym z głównych zadań Państwowej Inspekcji Pracy jest profilaktyka i edukacja w zakresie przestrzegania prawa pracy i bezpieczeństwa pracowników.
– Naszą misją nie jest tylko kontrolowanie, nadzorowanie i karanie pracodawców. Chodzi przede wszystkim o to, aby poprawić warunki pracy zatrudnionych i prawną ochronę pracy. Każde narzędzie do tego jest dobre, a na przestrzeni lat może się okazać, że właśnie takie działania prewencyjne, jak organizowanie szkoleń i spotkań i promowanie dobrych praktyk, długofalowo przyniesie lepszy skutek niż tylko nakładanie kar – dodaje.
Jednym z laureatów w konkursie „pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” zostały Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA. Jak mówi Sebastian Kozłowski, dyrektor ds. produkcyjno-rozwojowych w zakładzie, wyróżnienie jest potwierdzeniem kierunku działań w zakresie troski o bezpieczeństwo pracowników.
– Według mnie, dbanie o bezpieczeństwo pracy nie jest uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa. Nasza produkcja jest specyficzna, ponieważ w większości polega na wykonywaniu głównie prac ręcznych, a co za tym idzie zaangażowanie ludzi w produkowanie tych wyrobów jest dosyć duże. Zapewnienie warunków bezpiecznych i komfortowych jest bardziej wymagające, w porównaniu do zakładów gdzie poziom zautomatyzowania jest większy.
W gali uczestniczył senator Krzysztof Słoń. Zdaniem parlamentarzysty tego typu wydarzenia służą promocji dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i warunków pracy.
– Dla większości przedsiębiorców to pracownicy są najważniejszymi członkami firm i zakładów. Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że wśród nas jest wiele osób, które swoją działalność gospodarczą traktują jako powołanie. Dla nich na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, komfort i warunki pracy. Przyznane dziś wyróżnienia mogą być także wyznacznikiem dla osób poszukujących pracy, ponieważ pracodawca rzetelny, dbający o bezpieczeństwo jest poszukiwanym na rynku. U takich przedsiębiorców ludzie powinni lokować swoją aktywność zawodową – ocenia.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w województwie świętokrzyskim do wypadków w pracy dochodzi najczęściej w branżach: budowlanej, produkcyjnej i przemysłowej. Od kilku lat liczba wypadków przy pracy utrzymuje się na podobnym poziomie.