Odcisk czaszki płaza żyjącego 250 mln lat temu trafił do starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki. Nowy eksponat wzbogacił zasoby działu paleontologii.
Kamień, na którym zachował się odcisk, miał posłużyć do budowy domu. Jeden z mieszkańców gminy Pawłów, Karol Kwiatek, przygotowując fundamenty, odnalazł trzy pasujące do siebie części kamienia. Jako pasjonat historii swojej okolicy, wykonał zdjęcia znaleziska i umieścił je na forum paleontologicznym. Zainteresowało ono naukowców z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Kamienie zostały poddane badaniom i jak wyjaśnia dr hab. Tomasz Sulej, odkrycie okazało się niespotykane na skalę światową:
– Jest to ślad płaza podobnego do dzisiejszych krokodyli. Zwierzęta te żyły około 240-250 mln lat temu na naszym terenie. Na rekonstrukcji widać, że zachował się odcisk wielu kości, a także oczodołu, wcięcia usznego, szwów i kanału linii bocznej. Kapitozaury to wymarła grupa dużych płazów, osiągających do 6 metrów długości. Ten konkretny okaz mógł mieć około 2,5 metra. To, co się zachowało, choć nie jest to kompletna czaszka, pokazuje, że podobnego zwierzęcia dotychczas nie opisano – wyjaśnia.
– Kamień będzie prezentowany na wystawie paleontologicznej w muzeum. Oddany jest tu klimat epoki triasu, czyli tej, z której pochodzi zachowany ślad – mówi dyrektor placówki Paweł Kołodziejski:
– Wystawa pokazuje zwierzęta, które przed milionami lat deptały teren obecnych Gór Świętokrzyskich, a obecnie ich ślady można odnaleźć. My pokazujemy tu podobne tropy i pozostałości, a dziś nasza kolekcja wzbogaciła się w znaczny sposób – dodaje.
Formalnie eksponat jest własnością Instytutu Paleobiologii PAN, ale eksponowany będzie w Muzeum Przyrody i Techniki.