Górnicy, geolodzy, geodeci oraz budowlańcy, wszystkie te profesje łączy patron – święta Barbara. W najbliższą niedzielę, 4 grudnia odbędą się obchody święta Barbórki. Dzień ten jest wyjątkowy przede wszystkim dla górników. Przyjęło się, że główna część uroczystości związanych z tym świętem ma swoje korzenie na Śląsku. Nie jest to jednak do końca prawda.
Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego w Kielcach podkreśla, że region świętokrzyski może pochwalić się długimi i bogatymi tradycjami górnictwa.
– Góry Świętokrzyskie, nazywane niegdyś górami kruszcowymi, obfitują w złoża żelaza, ołowiu i miedzi. W samych Kielcach, na Karczówce wydobywano galenę ołowianą. Pozyskiwano też kamień. Z kolei na terenie dzisiejszego os. Na Stoku pozyskiwano rudę żelaza, która później była przetapiana na Białogonie. Niestety nasze tradycje górnicze współcześnie są mocno zapomniane – mówi.
Stanisław Szrek dodaje, że świętokrzyskie górnictwo jest starsze o kilkaset lat od kopalń węgla na Śląsku. Obecnie, na ziemi świętokrzyskiej wciąż prowadzone jest wydobycie surowców wykorzystywanych w przemyśle budowlanym.
– Przykładem tego bogactwa są np. cmentarne pomniki wykonane z wapieni, piaskowca i żeliwne, wytapiane w niegdysiejszych hutach funkcjonujących na tych terenach. Historia świętokrzyskiego górnictwa jest długa i bogata. Wystarczy przypomnieć, że 3 tys. lat temu, gdy w Egipcie budowano piramidy, w Górach Świętokrzyskich funkcjonowały już kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Potem, bo już 2 tys. lat temu pozyskiwano żelazo z dymarek, tak jak to miało miejsce w okolicach współczesnej Nowej Słupi. W XII i XIII w., żelazo uzyskiwano przy pomocy kieratów oraz urządzeń wodnych napędzających miechy i huty. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu działała kopalnia na Czarnowie, a na Kadzielni wysadzano skały – tłumaczy.
Z kolei Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i komunikacji w Industrii wskazuje, że w regionalnych obchodach Barbórki szczególną uwagę przykłada się do podkreślenia świętokrzyskich akcentów tego święta.
– W świętokrzyskich obchodach Barbórki brakuje wyrazistości. Wiele zabaw i tradycji zapożyczamy ze Śląska, zamiast bazować na naszych korzeniach. Generalnie uroczystości wyglądają bardzo podobnie. Warto mieć na uwadze, że bardzo ważnym elementem tego święta jest śpiew. Na Śląsku są to utwory odnoszące się typowo do górnictwa podziemnego. My natomiast w tym roku postaraliśmy się przygotować piosenki związane z naszym regionem – podkreśla.
Msza święta z okazji Barbórki, w Kielcach odbędzie się w kościele św. Karola Boromeusza na wzgórzu Karczówka, w niedzielę 4 grudnia o godz. 16.00.
Już dziś świętują górnicy, m.in. z Industrii oraz z Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.