Górnicy ze Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria mają swoje święto. W górniczym święcie z okazji obchodzonej 4 grudnia Barbórki wzięło udział kilkaset osób. W trakcie wydarzenia odbywającego się w hotelu Binkowski w Kielcach zaprezentowano program artystyczny nawiązujący do górniczych tradycji, wręczono także okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia.
Wśród zaproszonych gości był między innymi poseł Krzysztof Lipiec. Pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że województwo świętokrzyskie ma niezwykle bogate tradycje górnictwa kruszcowego.
– Kieleckie Marmury, kiedyś jako Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, a teraz Industira, funkcjonują już na tej ziemi od ponad 140 lat, cieszę się, że mogę dziś świętować razem z nimi. Firma, która kiedyś była skazana na niebyt, dziś jest chlubą naszej świętokrzyskiej ziemi – mówił.
W uroczystości wziął udział także senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta ocenił, że górnicze święto w przedsiębiorstwie, które jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji i działań Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych ma szczególne znaczenie.
– Industria to zupełnie nowa jakość na mapie przedsiębiorstw naszego województwa. To firma, która ma perspektywy i wytycza nowe kierunki, również jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. To także wspaniały mecenas sportu, sztuki i wielu niezwykle istotnych przedsięwzięć społecznych. Cieszę się, że ten kredyt zaufania, fakt, że kiedyś wielu z nas starało się tę firmę uratować w tym momencie procentuje. Cieszy mnie również to, że Industria dostrzega, jak mocno związana jest ze środowiskiem świętokrzyskich górników, którym patronuje św. Barbara – dodał.
W ocenie wicemarszałek Renaty Janik, mimo iż w regionie nie ma kopalni węgla kamiennego, to tradycje górnicze są tu znane od wieków.
– Poza kopalniami zrzeszonymi w Industrii na naszej ziemi prężnie działają m.in. Kopalnie Siarkopol w Grzybowie i Lafarge w Małogoszczu. Dobrze, że górnicy w gronie swoich najbliższych świętują dzień swojej patronki. Dziś chcemy wszystkim dziękować za ich trud i ciężką pracę – dodała.
W barbórkowej imprezie Świętokrzyskiej Grupy Kapitałowej Industria wziął udział także wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który stwierdził, że uwzględniając czasy prehistoryczne i wydobycie na terenie Krzemionek, województwo świętokrzyskie ma najstarsze tradycje górnicze w Europie.
– Współcześnie świętokrzyskie górnictwo również ma się czym poszczycić. Bez wydobycia prowadzonego w naszym regionie nie moglibyśmy tak dynamicznie zmieniać naszego kraju. Wszystkie drogi, po których jeździmy, czy nowe linie kolejowe do swojego powstania wymagają kruszyw, czyli tego co wydobywają nasi świętokrzyscy górnicy – podkreślił.
Zdaniem prezydenta Bogdana Wenty, kopalnie świętokrzyskie są prężnie działającym sektorem przemysłu całego regionu, dlatego w dniu górniczego święta wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego należą się podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności.
Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta ocenia, że Grupa Industria, to przedsiębiorstwo wyróżniające się na mapie regionu i kraju. Jak dodaje, Barbórka to ważne święto górników nie tylko tych, którzy pracują pod ziemią, ale także osób trudniących się wydobyciem kruszyw.
Obecnie Świętokrzyskie Kopanie Surowców Mineralnych, wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Industria prowadzą trzy kopalnie kruszyw: Jaźwica, Laskowa i Winna.