Władze gminy Końskie chcą przeprowadzić rewitalizację Starej Kuźnicy i znajdującego się tam zabytku – Kuźnicy Wodnej. W tym celu zorganizowano spotkanie z mieszkańcami miejscowości.
Pierwsze wzmianki o kuźnicy pochodzą z XVII w. Urządzenie napędzane było kołem wodnym na rzece Młynkowskiej. Kuźnica odegrała ważną rolę w rozwoju przemysłu metalurgicznego w regionie, ale też podczas II wojny światowej jako kryjówka żołnierzy Armii Krajowej, dlatego mieszkańcy zabiegają o to, by zadbać o ten zapomniany zabytek.
– Za młotem, za piecem, znajduje się wejście prowadzące pod ziemię do małego schronu – mówi Andrzej Ferens mieszkaniec Starej Kuźnicy. – Tam skrywali się żołnierze Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, więc to obiekt o ogromnym znaczeniu dla historii – dodaje.
Uczestniczący w spotkaniu Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu podkreślił, że zabytek należy zachować w oryginalnym kształcie po rewitalizacji.
– Obicie tej kuźnicy i cała konstrukcja nośna z drewna jest zadymiona, co idealnie chroni przed czynnikami biologicznymi. Jeżeli będzie rewitalizowana, to sugeruję to obicie pozostawić, by zachować autentyzm miejsca – zaznacza.
Kuźnica wodna to obecnie oddział Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie. Gmina zabiega od 2017 roku o przejęcie zabytku na własność, by pozyskać środki na rewitalizację.