Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Buska-Zdroju został odnowiony. Mowa o przedwojennej, drewnianej Willi Polonia znanej mieszkańcom jako Galeria Sztuki „Zielona”.
– Ponad stuletni budynek, który do niedawna groził zawaleniem, mieści się w centrum miasta przy alei Mickiewicza. Teraz obiekt stał się estetyczny, funkcjonalny, nowoczesny i energooszczędny – mówi Tomasz Mierzwa z buskiego ratusza.
Dodaje, że trwająca niemal rok modernizacja obiektu objęła m.in. renowację pomalowanej na zielono elewacji z drewna modrzewiowego oraz wymianę dachu, drzwi i okien. Gruntowny remont przeszło także wnętrze galerii. Przebudowane zostały sale wystawiennicze. Ponadto zaadaptowano poddasze, a wewnątrz budynku zamontowano windę.
– Trwają ostatnie prace wykończeniowe, które zakończą się w połowie grudnia. To m.in. kładzenie posadzki, meblowanie, montaż oświetlenia ozdobnego. Po uzyskaniu przez wykonawcę pozwolenia na użytkowanie budynek ma zostać przekazany gminie do końca stycznia przyszłego roku. Z kolei otwarcie galerii planujemy wiosną przyszłego roku – mówi.
Budynek placówki został także rozbudowany o nowoczesny pawilon ze szklaną fasadą. Dzięki temu powierzchnia zwiększyła się o 80 metrów kwadratowych.
– Znalazły się tu toalety, pomieszczenia techniczne, ale również duży hol. Część ta została wyposażona w różnego rodzaju multimedia takie jak rzutniki, ekrany itp. Ponadto budynek zyskał nowoczesne ogrzewanie oraz instalację fotowoltaiczną – dodaje.
Obiekt pochodzi z około 1900 roku, a jej budowniczym był dr Julian Majkowski. Z kolei Galeria Sztuki „Zielona” powstała tu w 1989 roku jako filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jednak po otwarciu obiektu galerię sztuki będzie prowadzić miasto. Bogdan Ptak, dotychczasowy kierownik galerii, mówi, że podpisane przed laty porozumienie z galerią Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, pod koniec listopada zostało zerwane.
– O tej decyzji dowiedzieliśmy się z krótkiego pisma wysłanego do Biura Wystaw Artystycznych, w którym przeczytaliśmy, że w związku ze zmianą przeznaczenia funkcji budynku, burmistrz zrywa umowę z BWA o dalszej współpracy – mówi.
Z informacji pozyskanych przez Radio Kielce wynika, że zarządcą obiektu będzie Buskie Samorządowe Centrum Kultury, a w budynku prawdopodobnie będzie się mieścić izba pamięci, organizowane też będą wystawy okresowe.
Koszt inwestycji to ponad 4,3 mln zł. Zadanie wchodzi w skład dużego i kosztownego projektu rewitalizacyjnego miasta.