Po raz pierwszy od 38 lat Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach ma stałą siedzibę. Znajduje się ona w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach.
Anna Zielińska-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich przyznaje, że dotychczas brakowało takiego miejsca. W ostatnich latach spotkania pisarzy odbywały się gościnnie w Pałacyku Zielińskiego. Teraz, jak podkreśla, będzie to siedziba z własnym adresem, a do dyspozycji ludzi pióra będzie lokum, które pomieści około 30 osób.
– Można tam nawet utworzyć bibliotekę z naszymi książkami. Znajdą tam swoje miejsce pamiątki, eksponaty związane z działalnością kieleckiego oddziału ZLP i twórcami dotychczas mało propagowanymi, a zapisanymi trwale w literackiej promocji naszego regionu. To miejsce będzie sprzyjało organizacji spotkań. Kielce mogą stać się miejscem prezentacji młodych poetów, pisarzy. Cyklicznie będą się tu odbywały dyżury – wymienia.
Prezes zaznacza, że wartością dodaną tej lokalizacji jest perspektywa działalności literackiej w 11 powiatowych miastach województwa, w których znajdują się filie Pedagogicznej Biblioteki Publicznej. Da to możliwość stałych spotkań literatów z mieszkańcami.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Stefana Żeromskiego, ponieważ Związek Literatów Polskich w 1920 roku w Warszawie założył właśnie Stefan Żeromski.
Obecnie trwa remont pomieszczenia, w którym na przełomie 2022 i 2023 roku odbędzie się związkowe spotkanie noworoczne. Wtedy władze związku ogłoszą plany na najbliższe dwanaście miesięcy, ale Anna Zielińska-Brudek już dziś zapowiada, że w centrum uwagi będą młodzi ludzie.
– Ważnym przedsięwzięciem jest powrót do wydania antologii młodych poetów. Po konsultacjach z nieocenionym Adamem Ochwanowskim i Zdzisławem Antolskim uznaliśmy, że ten dawno zapomniany projekt wart jest wznowienia. Ustaliliśmy już ogólne zarysy, które będą wzorowane na historycznym wydaniu, nie zamyka to jednak drogi do dalszych konsultacji i pomysłów. Oprócz wymienionych dwóch wybitnych przedstawicieli naszego regionu otrzymałam zapewnienie i wsparcie w tym zakresie m.in. od Szczęsnego Wrońskiego, a także akceptację naszego wybitnego pisarza Grzegorza Kozery. Lista nie jest zamknięta – zaznacza.
Anna Zielińska-Brudek zapowiedziała, że ważnym wyzwaniem będzie pozyskanie pieniędzy, które pozwolą wspierać literatów.