Święty Mikołaj to postać znana na całym świecie. W różnych miejscach na świecie nazywa się go inaczej, jednak zawsze chodzi o postać starszego pana z długą, białą brodą rozdającego prezenty dzieciom. Kim był święty Mikołaj?
Nie ma zbyt wiele źródeł historycznych, które przybliżałyby nam historię jego życia. Ks. Robert Woszczycki prefekt parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach przypomina, że Święty Mikołaj to postać historyczna. To biskup Miry w Licji, krainy w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej (obecnie w Turcji).
– Urodził się około 270 roku w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie. Wyróżniał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Anonimowo podrzucał pakunki z jedzeniem i pieniędzmi najbardziej potrzebującym.
Zmarł 6 grudnia 343 roku w Myrze, a w XI wieku krzyżowcy przewieźli jego relikwie do Bari we Włoszech, która stała się głównym ośrodkiem jego kultu. Święty Mikołaj jest patronem panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, a także rolników.
Jak zauważa ks. Robert Woszczycki, istnieje wiele legend związanych z cudami za pośrednictwem świętego.
– Mikołaj ukazał się kapitanowi statku transportującego zboże z Aleksandrii do Konstantynopola prosząc go aby przekazał część zboża głodującym mieszkańcom Miry. Mimo tego, że wyładowano 100 korców zboża gdy statek dopłynął do Konstantynopola okazało się, że w ładowni niczego nie brakuje – dodaje duchowny.
Początków tradycji obdarowywania dzieci prezentami upatruje się w zwyczaju XII-wiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię święta Mikołaja podrzucały drobne upominki ubogim dzieciom.
W późniejszych źródłach historycznych również pojawiają się wzmianki o takim zwyczaju, który przetrwał do dzisiejszego dnia. Postać Mikołaja na tyle zakorzeniła się w powszechnej świadomości, że to właśnie 6 grudnia dzień wspomnienia świętego w kościele katolickim kojarzy się z upominkami od Mikołaja.