O nowych możliwościach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw mówiono we wtorek (6 grudnia) podczas Świętokrzyskiego Forum Gospodarczego w Busku-Zdroju.
Patronat nad wydarzeniem objął m.in. świętokrzyski poseł Michał Cieślak, który poinformował, że już w przyszłym roku w ramach nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich, przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z licznych możliwości dofinansowania. To w większości bezzwrotne wsparcie.
Środki zostaną przeznaczone między innymi na badania, innowacje, infrastrukturę, klimat i ochronę środowiska, energetykę, cyfryzację, edukację i sprawy społeczne. Parlamentarzysta dodaje, że gra toczy się o wysoką stawkę.
– Można uzyskać 85 proc. dofinansowania, które pokryje koszty inwestycyjne. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać przedsiębiorca to ponad 230 mln zł. Trzeba się do tego przygotować, trzeba dać szansę naszym lokalnym przedsiębiorcom do rozwoju, bo ogromny potencjał polskich firm jest właśnie w gospodarce powiatowej i gminnej. To tu są polskie, rodzinne firmy stworzone przez polski kapitał, budowane przez pokolenia, które mimo wielu problemów zatrudniają setki osób, płacą lokalne podatki i często produkują dla największych światowych marek – mówił.
W trakcie wydarzenia swoją ofertę dla przedsiębiorców przedstawiły największe państwowe instytucje finansowe: Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. To instytucje, które zamierzają uruchomić działania i programy, które realnie mogą pomóc w dofinansowaniu niemal każdej inwestycji. Najbardziej wartościowe i premiowane będą przedsięwzięcia innowacyjne.
Aneta Zielińska-Sroka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mówi, że pierwsze nabory będą uruchomione w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie to oferta bardzo szeroka. Programy, które będą realizowane to m.in. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
– Przedsiębiorca będzie mógł aplikować do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i wybrać sobie taki projekt, który będzie szyty na miarę jego potrzeb. Będzie mógł sobie sfinansować projekty m.in. z modułów: prace rozwojowe, wdrożenie innowacji, ekspansja zagraniczna i rozwój kompetencji pracowników – podkreśla.
W forum udział wzięła m.in. pochodząca z Końskich projektantka ubrań marki TOVA, Katarzyna Janecka. I choć jej firma prężnie działa, to, jak mówiła, zaczyna odczuwać szklany sufit.
– Moglibyśmy zdziałać dużo więcej, gdybyśmy mieli wsparcie. Dlatego takie wydarzenia jak to forum w Busku-Zdroju, są bardzo potrzebne, abyśmy mogli zdobywać wiedzę i dalej planować swój rozwój – dodała.
Organizatorem forum była Platforma Przemysłu Przyszłości, która powstała z inicjatywy rządu, jako forma wsparcia polskich przedsiębiorstw w transformacji cyfrowej w kierunku przemysłu przyszłości i została powołana na mocy ustawy.