Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu po raz 18. zorganizowali „Spotkanie bez barier”, skierowane do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Jak podkreśliła Iwona Pietras, koordynatorka i pomysłodawczyni wydarzenia, inicjatywa ma na celu integrowanie młodzieży zdrowej z osobami niepełnosprawnymi.
– 3 grudnia obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych, wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i właśnie na pograniczu tych dat my obchodzimy już po raz 18. „Spotkanie bez barier”. Mikołaj obdarował 120 osób paczkami świątecznymi, które starannie przygotowujemy. Ale w tym wydarzeniu nie chodzi o prezenty. Dla nas najważniejsze jest spotkanie z dziećmi, z rodzicami, z przyjaciółmi z partnerskiego Wodzisławia Śląskiego. To jest coś niesamowitego, że w jednym miejscu spotyka się tylu ludzi o podobnych zainteresowaniach, po prostu bratnich dusz – mówiła Iwona Pietras.
Dominik Łukasik, burmistrz Wodzisławia przypomniał, że pomysł „Spotkania bez barier” narodził się 20 lat temu. – Dzisiejsze spotkanie jest naprawdę wyjątkowe, przez ostatnie dwa lata ze względu na pandemię nie mogliśmy się widzieć w tak szerokim gronie i dzielić radościami z innymi osobami potrzebującymi. Bo człowiek chce dawać dobro, a to dobro do człowieka wraca, czego dowodem jest ta inicjatywa – dodał.
Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, wyraził radość, że ta impreza jest organizowana właśnie w Wodzisławiu. – „Spotkanie bez barier” jest wydarzeniem, które skupia ogrom ludzi, którzy mają dobre serca, otwarte na potrzeby innych. Nie liczy się w życiu to kim się jest, co się posiada, lecz ważne co można dać od siebie drugiej osobie. Cała społeczność powiatu jędrzejowskiego wielokrotnie udowodniła, że ma ogromne serca. Dzisiejsze występy młodych artystów to była prawdziwa wisienka na torcie. Mamy wspaniałe młode talenty, które są przygotowane przez nauczycieli, pedagogów, ale również rodziców i dziadków. Dziękuję organizatorom za to, że kultywują tradycję tych spotkań od wielu już lat – dodał starosta.
Artur Konarski, radny sejmiku, przewodniczący komisji rolnictwa i ochrony środowiska, w imieniu marszałka Andrzeja Bętkowskiego, uczestniczył w „Spotkaniu bez barier”. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wydarzenia, występów młodych twórców, ale przede wszystkim otwartości, jaka towarzyszy temu spotkaniu. By pracować z osobami niepełnosprawnymi, trzeba mieć naprawdę wielkie serce. Powinniśmy się uczyć od siebie nawzajem, bo w dzisiejszym tak skomplikowanym świecie, którym rządzi tylko pieniądz, brakuje nam czasami serca dla drugiej osoby – dodał radny.
Marcin Krawiec stara się każdego roku brać udział w „Spotkaniu bez Barier”. Jak mówi, dzięki temu wydarzeniu osoby niepełnosprawne czują się potrzebne. – Pani Iwona co roku przygotowuje nam wspaniałe paczki, wkłada w to wiele serca. Te spotkania są naprawdę fajne, można się integrować, pobawić, to jest super – powiedział.
W trakcie imprezy wręczono dyplomy dla „Aniołów Dobrego Serca” oraz statuetki „Serce na dłoni” wszystkim dobroczyńcom, wśród nich prezesowi Radia Kielce Januszowi Knapowi, którzy przyczynili się do przełamywania barier między ludźmi zdrowymi oraz niepełnosprawnymi.