W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach odbyła się wigilia dla pacjentów po laryngektomii, czyli zabiegu całkowitego usunięciu krtani. Dzięki leczeniu i specjalnym protezom mogą mówić. Były tradycyjne jasełka, łamanie się opłatkiem i wspólny, wigilijny posiłek. Oprawę muzyczną zapewnił zespól Koła Gospodyń Wiejskich „Korale Radostowej” z Bęczkowa.
Tadeusz Budziński, prezes Świętokrzyskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii już od 17 lat podkreśla, że po zabiegu przepracował zawodowo 15 lat aż do emerytury, a takie wydarzenia jak wspólna Wigilia są dla osób po zabiegu laryngektomii bardzo istotne. – Takie spotkania pozwalają nam się integrować, co pomaga w przeżywaniu choroby – dodaje.
Doktor Sławomir Okła, kierownik kliniki otolaryngologii i chirurgii głowy i szyi w ŚCO przypomina, że rak krtani to choroba, która bardzo szybko odbiera nam funkcje społeczne, ponieważ przestajemy mówić. Jak mówi działalność stowarzyszenia jest niezmiernie ważna i nie ogranicza się jedynie do integracji. – Celem stowarzyszenia jest nie tylko wzajemne wspieranie się pacjentów po leczeniu, ale też pomoc tym, którzy to leczenie mają przed sobą. Spotkanie z osobą, która przeszła taką operację 10 czy 15 lat temu daje olbrzymią nadzieję i motywację pacjentowi do podjęcia leczenia i stawienia czoła chorobie, bo widzi, że można z nią wygrać – zaznacza.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii od ponad 20 lat na najwyższym światowym poziomie nie tylko leczy, ale także rehabilituje pacjentów z rakiem krtani. Każdy z nich ma szansę na wszczepienie protezy głosowej co oznacza, że ponad 90 proc. leczonych osób, wychodzących ze szpitala po operacji całkowitego usunięcia krtani może mówić.