Geolodzy, przedstawiciele firm zajmujących się wydobyciem oraz samorządowcy rozmawiają na temat kryzysu surowcowego i wyzwań, które stawia on przed naszym krajem. W Cedzynie koło Kielc odbywa się trzydniowa konferencja Współczesna Geologia Samorządowa.
Piotr Szrek, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego do spraw badań i rozwoju, podkreśla znaczenie spotkania.
– Jesteśmy w dobie przemian legislacyjnych związanych z zapewnieniem Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Nie chodzi jedynie o węgiel, ale też pierwiastki ziem rzadkich, czy pierwiastki, które służącą do wytwarzania paneli fotowoltaicznych lub wiatraków i generatorów – tłumaczy Piotr Szrek.
Konferencja ma za zadanie stworzenie platformy wymiany doświadczeń, na której można będzie dowiedzieć się, jak sobie radzić na przykład ze zdobyciem czy odnowieniem koncesji, ale też jakie prawne narzędzia ma samorząd, aby zablokować wydobycie, które jest zagrożeniem dla środowiska i jest szkodliwe dla mieszkańców. Te zadania pełni Geologia Samorządowa, czyli serwis internetowy przygotowany przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Piotr Szrek przyznaje, że nowe kopalnie mogą być uciążliwe dla pobliskich mieszkańców, ale z drugiej strony są one konieczne, bowiem od pozyskiwanych surowców zależy na przykład budowa nowej bezpiecznej drogi lub ciepłe kaloryfery.
– Musimy wyważyć, czy istotniejszy jest interes mieszkańców jakiejś wsi – z całym wielkim szacunkiem dla nich – czy interes milionów Polaków. To są trudne decyzje – twierdzi dyrektor.
Konferencja zakończy się w piątek.