– Konflikt na Ukrainie rozstrzyga się na zachodzie, ponieważ to od determinacji zachodu we wsparciu Ukrainy zależy ostateczny wynik tej wojny – stwierdził w Kielcach wiceminister obrony narodowej, Marcin Ociepa.
Wiceszef resortu obrony wygłosił na Politechnice Świętokrzyskiej wykład „Świat od nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”. W wystąpieniu odniósł się do sytuacji geopolitycznej po 24 lutego. Jak stwierdził, sankcje nakładane na Rosję przez cywilizowany świat zachodu pozwalają ograniczać możliwość odtwarzania zdolności bojowych.
– Determinacja do pomocy Ukrainie będzie miała w tej rozgrywce kluczowe znaczenie. Po stronie Rosji nie spodziewałbym się żadnych dobrych intencji, to kraj totalitarny, który chce dominować nad tą częścią świata. Dlatego tak ważna jest świadomość znaczenia wsparcia, zarówno militarnego, jak i humanitarnego dla Ukrainy – dodaje.
W swoim wystąpieniu, Marcin Ociepa podkreślił, że wnioskiem płynącym z toczącej się od 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę jest konieczność wzmacniania i rozwoju potencjału wojskowego sił zbrojnych RP. Zdaniem wiceministra, groźba użycia broni jądrowej przez Rosję jest ostatecznością, która w praktyce oznaczałaby całkowitą izolację tego kraju, skutkującą jego upadkiem.
W spotkaniu z wiceministrem obrony narodowej wzięły udział władze uczelni, a także przedstawiciele służb mundurowych, w tym dowódcy świętokrzyskich jednostek wojskowych, oraz parlamentarzyści.
Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji Obrony Narodowej, stwierdził, iż lekcją którą polscy politycy wyciągnęli po 24 lutego, było uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny.
– Dajemy dowód tego, że mimo różnic, klasa polityczna jest w stanie się zjednoczyć wokół ważnych kwestii. Uchwalenie tej ustawy pozwoliło w niezwykle szybkim tempie dokonywać zakupów związanych z uzbrojeniem dla polskiej armii. Warto dodać, iż przekazywanie stronie ukraińskiej sprzętu wojskowego jest niezwykle ważnym wsparciem dla tamtejszych sił zbrojnych. W miejsce tego sprzętu, MON realizuje szereg kontraktów uzupełniających potencjał uzbrojenia Wojska Polskiego. Wśród nich można wymienić między innymi zakupy sprzętu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, a także kontrakty na dostawy uzbrojenia z zagranicy w postaci czołgów K2 i armatohaubic K9 czy amerykańskich czołgów Abrams – ocenia.
Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że analiza sytuacji geopolitycznej przedstawiona przez wiceministra Marcina Ociepę była szczegółowa i niezwykle trafna.
– Wojna w brutalny sposób toczy się tuż za naszą wschodnią granicą. Niezwykle ważne jest podejście społeczeństwa do kwestii konfliktu, wysokie morale wojska. W swoim wystąpieniu, zwracał również na to uwagę pan minister. Ważna jest również współpraca i wsparcie ośrodków naukowych, takich jak Politechnika Świętokrzyska, przy kształtowaniu systemów obrony kraju – dodaje.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, podkreśla, iż po 24 lutego nasza rzeczywistość uległa przeobrażeniu na wielu płaszczyznach.
– Naszym zadaniem obecnie, jest poza wsparciem dla walczącej Ukrainy troska o rozwój, modernizację i morale naszego wojska – dodaje.
Ministrowi obrony narodowej towarzyszyła także wicemarszałek województwa Renata Janik oraz senator Krzysztof Słoń. Przed wizytą na Politechnice Świętokrzyskiej, wiceminister Marcin Ociepa, złożył kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Kielcach.