Bociany czarne, cietrzewie, ale też borsuki, jelenie oraz piżmaki, to przykłady zwierząt obserwowanych przez lata w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Właśnie opublikowano monografię, która systematyzuje naszą wiedzę na temat tego, jak obecnie wygląda flora i fauna oraz przyroda nieożywiona tego terenu. Książkę wydał Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, a autorami są naukowcy. Inicjatorką i redaktorką publikacji jest profesor Anna Świercz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Zbigniew Ptak z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych mówi, że monografia jest pierwszą taką publikacją wydaną przez jego instytucję. W założeniu trafi do osób zainteresowanych przyrodą województwa świętokrzyskiego, ponieważ dla uczniów, monografia może być zbyt trudna.
– To jest troszkę poważniejsze opracowanie dla osób zajmujących się zagadnieniami przyrodniczymi, interesujących się tym parkiem. To propozycja dla kół naukowych i studentów, która będzie pomocna przy pisaniu prac naukowych – tłumaczy Zbigniew Ptak.
Książka nie znajdzie się w normalnej dystrybucji, bowiem Zespół Parków nie planuje jej sprzedawać. Zbigniew Ptak zapewnia jednak, że przyrodnicy badający Suchedniowsko-Oblęgorski Parki Krajobrazowy będą mogli liczyć na egzemplarz monografii.
– To jest generalnie egzemplarz nieodpłatny, oczywiście dla osób zainteresowanych. Wydaliśmy tę monografię w nakładzie 500 sztuk. Część przekazaliśmy uczelni – informuje Zbigniew Ptak.
Do tej pory wyszły już trzy podobne monografie poświęcone Chęcińsko-Kieleckiemu, Cisowsko-Orłowińskiemu oraz Nadnidziańskiemu Parkowi Krajobrazowemu. W każdym z tych przypadków wydawcą był UJK. Na razie nie ma planów, by przygotować podobne opracowania dla pozostałych 4 parków podlegających Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych