Oczyszczalnia ścieków w Kunowie stanie się producentem nawozów. Wytwarzane przez nią osady okazały się świetnym środkiem poprawiającym właściwości gleby. Gmina Kunów zainwestowała w badania, dzięki czemu uzyskała zgodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu preparatu, pod nazwą „Hydrokun”.
Dzisiaj władze gminy odebrały decyzję od głównego technologa firmy Mikrobiotech, Jana Kolbusza. Jak mówi, to doskonałej jakości naturalny nawóz, który wnosi do gleby znaczne ilości azotu i fosforu. W obu przypadkach ponad 40 kilogramów na tonę.
– Mamy również materię organiczną, która zamieni się w próchnicę, a jest ona substancją glebotwórczą, zatrzymującą wodę, co rolnicy docenią w czasie suszy. Gleba bogata w materię organiczną lepiej podtrzymuje wysoki plon niż gleba, która ma tej materii organicznej mało – wyjaśnia Jan Kolbusz.
Burmistrz Kunowa, Lech Łodej przypomina, że oczyszczalnia została oddana do użytku w 2019 roku. Jej budowa pochłonęła ponad 16 milionów. Sam proces uzyskania zgody na wykorzystanie osadu kosztował ponad 100 tysięcy złotych, ale zdaniem włodarza gminy opłacało się.
– Osad, który jest polepszaczem gleby, możemy rozdawać rolnikom i to jest oszczędność, ponieważ nie musimy płacić 500 zł za utylizację tony tego osadu – mówi Lech Łodej.
Senator Jarosław Rusiecki uważa, że gmina dynamicznie rozwija się i rozwiązuje swoje problemy związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną.
– W założeniach przewidywano, że z tej oczyszczalni będą odpady, ale będą służyły wykorzystaniu ekologicznemu do celów gospodarki rolnej – podkreśla senator Jarosław Rusiecki.
Nowy nawóz ma być oddawany kunowskim rolnikom bezpłatnie, choć burmistrz nie wyklucza, że w przyszłości może pojawić się opłata, jeśli zainteresowanie będzie bardzo duże. Krzysztof Waliszewski, pracownik oczyszczalni ścieków w Kunowie mówi, że rocznie wytwarzanych jest 40 ton osadu, a obecnie do wydania jest 80 ton. Dodaje też, że jeszcze nie ma opracowanego sposobu dystrybucji „Hydrokunu”. Z pewnością będzie dostępny już w przyszłym roku, przed wyjazdem rolników w pola. Każdy z nich otrzyma instrukcję obsługi mówiącą, w jaki sposób i w jakich ilościach tego nawozu używać.
„Hydrokun” jako nawóz doskonale sprawdzi się pod wszelkie zboża. Nie powinien być natomiast używany pod owoce i warzywa.