Opiekun Krzemionek, pionier ostrowieckiego muzealnictwa i badań nad starożytnym hutnictwem, a także społecznik. Tak w skrócie można opisać prof. Mieczysława Radwana, o którym dziś (niedziela,11 grudnia) dyskutowano w Krzemionkach, podczas promocji poświęconej mu książki.
Autorką pozycji jest dr Maria Wiktoria Radwan, wnuczka profesora, która tą publikacją chciała sprostować nieprawdziwe informacje na temat dziadka, powielane przez wielu badaczy. Swoją opowieść zaczyna od okolic Nowej Słupi, bo stąd wywodzi się ród Radwanów, który z ziemią świętokrzyską związany był przez 300 lat.
W książce jest dużo wspomnień i anegdot, jednak autorka opublikowała jedynie te, które była w stanie udokumentować. Przyznaje, że nie myślała o tej publikacji jako książce historycznej, jednak sposób jej pisania wskazuje, że posiada takie cechy.
Przez wiele pokoleń Radwanowie pracowali w Zakładach Ostrowieckich, podobnie Mieczysław Radwan, który konstruował maszyny. Był również społecznikiem, radnym, krajoznawcą i pionierem badań nad starożytnym hutnictwem.
Dr Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum w Krzemionkach podkreśla, że profesor zasłużył się dla zachowania neolitycznych kopalń. Przede wszystkim otoczył je ochroną wraz z ówczesnym PTTK. Podjęto starania, aby Krzemionki objąć ochroną, ale jednoczesne też, by udostępnić je dla zwiedzających. PTTK wraz z Radwanem zaopiekowało się pierwszymi zabytkami, odnalezionymi przez Jana Samsonowicza na terenie neolitycznych kopalń.
Prof. Mieczysław Radwan był ważną postacią zarówno dla neolitycznych kopalń, jak i ostrowieckiego muzealnictwa. Wiedział, że Krzemionki to zabytek klasy światowej, dlatego w prywatnej korespondencji w latach 60. XX wieku dzielił się swoimi przemyśleniami, że należy nimi zainteresować organizacje międzynarodowe: ONZ lub UNESCO, które jeszcze wtedy nie prowadziło światowej listy dziedzictwa. Zdaniem dyrektora – przepowiedział to, co zdarzyło się w 2019 roku, czyli wpis na listę UNESCO. Radwan był też autorem pierwszego artykułu, w którym podsumował problemy związane z odkryciem Krzemionek, opublikowanym w czasopiśmie „Ziemia”.
Książkę można kupić w siedzibie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które jest również współwydawcą pozycji.