W poniedziałek (12 grudnia) o godzinie 9 rozpocznie się próbny egzamin maturalny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie będą mogli zobaczyć, jak w praktyce wyglądać będzie nowa formuła egzaminu dojrzałości. Nowa, bowiem po raz pierwszy zdawać ją będą absolwenci czteroletniego liceum
Dziś maturzyści mierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej mówi, że zmian w nowej formule egzaminu dojrzałości jest dość dużo, szczególnie właśnie w języku polskim. Przede wszystkim, egzamin jest dłuższy.
Justyna Kukułka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego informuje, że w jej szkole próbna matura będzie odbywała się na tych samych zasadach, co prawdziwy egzamin w maju. Ponieważ matura z języka polskiego jest przedłużona o ponad godzinę, bo trwa 240 minut, dziś szkoła będzie tylko do dyspozycji maturzystów, pozostałe klasy nie będą miały zajęć.
Kolejną ważną różnicą jest wypracowanie. Uczniowie mają do wyboru dwa tematy – i co też jest nowością – to od maturzystów będzie zależeć, jakie lektury będą służyły im za przykład w argumentacji. Jedynym warunkiem jest, by tytuł, który wybiorą uczniowie, znajdował się na liście lektur przygotowanej przez CKE.
To już druga próba, do której przystępują tegoroczni maturzyści. Poprzednia miała miejsce we wrześniu i obejmowała tylko egzaminy na poziomie podstawowym. Teraz CKE przygotowało arkusze dla wszystkich przedmiotów, łącznie z rozszerzeniami.
Jutro licealiści będą zdawali maturę z języka obcego, a w środę z matematyki – to jeszcze egzaminy na poziomie podstawowym. Natomiast rozszerzenia rozpoczną się w środę o godzinie 14. Wówczas maturzyści będą mogli zdawać m.in. filozofię, historię muzyki, a także język łaciński i kulturę antyczną.