Rozpoczął się maraton próbnych egzaminów dojrzałości. W poniedziałek (12 grudnia) o godz. 9.00 licealiści rozpoczęli maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze z pytaniami przygotowali eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Anna Pakuła, wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach poinformowała, że w jej szkole do próbnego egzaminu przystąpiło ponad 220 uczniów.
– Uważam, że jest to świetna okazja, żeby w mniej stresujących warunkach, niż będzie się to dobywać w maju, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Próbna matura jest potrzebna i dokładamy wszelkich starań, żeby egzaminy przebiegły zgodnie z procedurami – stwierdziła Anna Pakuła.
Z próby zadowoleni byli też licealiści. To dlatego, że w tym roku egzamin dojrzałości będzie miał nową formułę. Po raz pierwszy od czasu likwidacji gimnazjów przystąpią do niego absolwenci czteroletniego liceum. Najwięcej zmian jest właśnie w języku polskim. Ten egzamin jest dłuższy o ponad godzinę, poza tym wypracowanie musi zawierać więcej słów. Uczniowie „Słowaka” cieszyli się, że mogą sprawdzić swoją wiedzę, dzięki czemu będą mogli zobaczyć, co jeszcze muszą powtórzyć przed majowym, prawdziwym egzaminem dojrzałości. Część czwartoklasistów nie ukrywała, że denerwują się dzisiejszą próbą. Tak twierdził Mateusz.
– To nie jest formalność. Dla mnie łatwiejsze są matematyka i język angielski. Język polski sprawia mi problemy, tym bardziej, że aby się przygotować do matury, musimy przeczytać sporo lektur – powiedział licealista.
„Różne postawy ludzi wobec własnych błędów”, albo „Poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście” to tematy wypracowań, które mieli do wyboru licealiści piszący próbną maturę. W tym roku, egzamin dojrzałości będzie miał nową formułę. Po raz pierwszy przystąpią do niego uczniowie, którzy po ośmioklasowej szkole podstawowej kończą liceum. Dzisiejsza próba miała pokazać im jak w praktyce ma wyglądać majowa matura.
Weronika, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach nie ukrywa, że dzisiejszy egzamin był dość wymagający.
– Skończyłam po dwóch godzinach. Temat rozprawki był trochę trudny, bo niestety nie wszystkie lektury zdążyliśmy jeszcze omówić. Nie jestem bardzo zadowolona z tego co napisałam. Może dołożył się do tego stres, bo zapomniałam kilku nazwisk. Zobaczymy jak wyjdzie – mówiła Weronika.
Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego uważa, że grudzień to dobry czas na próbny egzamin. Po poznaniu wyników, młodzi ludzie będą mieli sporo czasu, aby uzupełnić braki wiedzy i dobrze przygotować się do majowej matury.
Według Oli, również uczennicy IV LO, nowa formuła matury z języka polskiego jest trudniejsza niż, ta która obowiązywała do ubiegłego roku szkolnego. Jako przykład podaje wypracowanie.
– Musimy się odwoływać do samej literatury, wybranych lektur. Kiedyś można było odwołać się też do filmu, teraz dopuszczalne jest jego użycie jako kontekstu. Myślę, że znajomość lektur jest kluczem by dobrze znać tę maturę – uważa Ola.
Próbne matury przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Szkoły otrzymały cyfrowe arkusze wszystkich przedmiotów zdawanych podczas egzaminu dojrzałości. Według planu we wtorek (13 grudnia) maturzyści przystąpią do próby z języków obcych, a w środę (14 rudnia) z matematyki. Te przedmioty będą na poziomie podstawowym, natomiast później zorganizowane zostaną egzaminy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym.