Warsztaty dla uczniów kieleckich szkół, wystawa plakatów zatytułowana „Z dwóch stron” oraz rekonstrukcje wydarzeń ze stanu wojennego. We wtorek, 13 grudnia, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym przypomni wydarzenia z grudnia 1981 roku.
W sali konferencyjnej OMPIO będzie prezentowana ekspozycja afiszy, plakatów, obwieszczeń i ulotek, wieszanych w Kielcach i kolportowanych w czasie stanu wojennego, ale również w dniach poprzedzających jego wprowadzenie.
Jak podkreśla dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO, pokazane zostaną materiały propagandowe dwóch stron, przedstawiające swego rodzaju „bitwę na słowa”, która rozgrywała się w tamtym czasie, między stroną rządową a Solidarnością.
– Widać różnicę – pierwsza wynika z technologii. Rząd miał dostęp do poligrafii, Solidarność pod tym względem swoje zaplecze miała skromniejsze. Widać też olbrzymią różnicę w treści. Są również żądania strajkujących, a także materiały, które mówią o tym, co się dzieje w kraju – wymienia.
Dr Marek Maciągowski zwraca uwagę na jeden eksponat.
– To obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, drukowane w nocy, 13 grudnia 1981 roku, wywieszone w tym dniu przez władze i zerwane w Kielcach z muru przez Zdzisława Sabata, który te materiały ze stanu wojennego gromadził. To jest chyba pierwsza taka duża wystawa materiałów z Kielc – zauważa.
Wystawa będzie uzupełnieniem zajęć, które we wtorek, 13 grudnia będą się odbywały w OMPiO. Jak mówi Marek Maciągowski, miejsca na zajęcia bardzo szybko zostały wyczerpane. – Szkoły, które wiedzą, że organizujemy takie zajęcia, już w październiku porezerwowały terminy – wyjaśnia.
Dr Marek Maciągowski dodaje, że wprowadzeniem do tematu stanu wojennego będą pokazy przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną OSA’81 z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod wodzą Zbigniewa Kowalskiego.
– To będzie cykl rekonstrukcji, pokazujących legitymowanie, scenki ze stanu wojennego, sceny za strajku, sceny pacyfikacji manifestacji Solidarności przez ZOMO. Będą też sceny instruktażu, jakiego udzielało ZOMO i wojsko przy wyjściu na akcję, ale także w czasie manifestacji – wymienia.
Pierwszy pokaz jest zaplanowany na godz. 8.30. Kolejne będą się odbywały cyklicznie do godz. 14.00. Ta część jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Udział jest bezpłatny.