Urodzony w 1999 roku Wojciech Nazar jest drugą osobą w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a piątą w całej Polsce, która uzyskała stopień naukowy doktora przed ukończeniem studiów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem, będąc formalnie studentem, na początku piątego roku medycyny. Tym samym stał się najmłodszym doktorem w Polsce.
Opiekunem pracy Wojciecha Nazara zatytułowanej „Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19” jest prof. Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych na tak wczesnym etapie kariery dodaje mi sił do dalszej pracy naukowej. Mam nadzieję, że pozwoli mi w przyszłości prowadzić zaawansowane prace badawcze i otworzy nowe możliwości współpracy, zarówno międzyuczelnianej w Polsce, jak i międzynarodowej. W moich przyszłych projektach chciałbym skupić się na wdrażaniu algorytmów diagnostycznych i prognostycznych bazujących na najnowszych osiągnięciach matematycznych, w tym algorytmach uczenia maszynowego zwanych też algorytmami sztucznej inteligencji. Pozwoli to na podejmowanie bardziej spersonalizowanych i trafnych decyzji dotyczących na przykład wyboru metody leczenia, co z kolei przełoży się na większą skuteczność zastosowanego schematu leczenia i zmniejszy liczbę osób, które mimo poddania się danej terapii nie skorzystały z jej potencjalnych korzyści zdrowotnych w pełni – wskazuje młody naukowiec.
Warto podkreślić, że uznawany dotąd za najmłodszego doktora w Polsce dr Tomasz Grzywa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (urodził się w 1998 roku) uzyskał stopień doktora pod koniec piątego roku studiów, podczas gdy dr Wojciech Nazar otrzymał go na początku ostatniego roku nauki.
NAUKOWO ZAJMUJE SIĘ „NIEWIDZIALNYM ZABÓJCĄ”
Promotor podkreśla z kolei, że badania jego podopiecznego dotyczą ważnego tematu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza i problem społecznej świadomości na jego temat w Polsce. Dodaje, że być może lekceważenie wspomnianego zagadnienia spowodowało, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie.
– Należy pamiętać, że problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy każdego z nas. Organizacja Narodów Zjednoczonych nazywa je niewidzialnym zabójcą, który przyczynia się do dużej części zgonów z powodu raka płuca, obturacyjnych chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Doktor Wojciech Nazar wykazał się dużą niezależnością i kreatywnością, łącząc wiedzę medyczną z nowoczesnymi metodami statystycznymi i informatycznymi. Jego badania wymagały dużej pracowitości i wytrwałości. Wyniki badań opublikował w międzynarodowych czasopismach z najwyższego kwartyla, a praca doktorska została wyróżniona przez trzech recenzentów – wskazuje.
IMPONUJĄCY DOROBEK NAUKOWY
Młody badacz może pochwalić się znacznym dorobkiem naukowym – jest współautorem czterech prac oryginalnych, czterech poglądowych i jednego doniesienia zaprezentowanego na zjeździe krajowym. Tematyka jego projektów badawczych obejmuje przede wszystkim analizę świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce i zmian zachowań Polaków podczas pandemii COVID-19. Pięciokrotnie recenzował też artykuły naukowe w czasopismach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym.
Dr Nazar jest stypendystą Ministra Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. W tym roku odbył staże naukowo-kliniczne w dziedzinie kardiologii w Magdeburgu i Lipsku, które zostały sfinansowane ze stypendiów programu ERASMUS+. Trzy razy otrzymał stypendium Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla najlepszych studentów, a także indywidualną Nagrodę Rektora GUMed za całokształt działalności naukowej i społecznej.
Poza działalnością naukową młody doktor angażuje się w prace o charakterze społecznym. Jako członek studenckiego koła naukowego „Pasjonaci Pediatrii” współorganizował szereg warsztatów dla młodych pacjentów przebywających w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z kolei jego projekt „Przez zabawę do zdrowia” został uznany na najlepszy spośród licznych programów zgłoszonych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i zajął pierwsze miejsce w konkursie Salto Awards 2022 w kategorii „Solidarność i wolontariat”.
„PASJONAT PEDIATRII”
Wojciech Nazar urodził się 26 kwietnia 1999 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczał do Trzeciego Liceum Ogólnokształcącego imienia Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. W 2018 roku otrzymał świadectwo maturalne i został absolwentem programu matury międzynarodowej International Baccalaureate Diploma Programme. W tym samym roku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Młody doktor jest aktywnym członkiem studenckich kół naukowych. Współorganizuje też zajęcia animacyjne dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest również kierownikiem grantu Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego, w ramach którego zorganizował warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania się pod tytułem „Wiem co jem!”. Brał także czynny udział w organizacji przedsięwzięcia dla najmłodszych pacjentów pod tytułem „Jestem na sześć! Wiem, jak zdrowo jeść!”.
Prywatnie młody naukowiec jest pasjonatem narciarstwa i jazdy na rowerze.