Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów, miłości i rodzinnego ciepła. Nie wszyscy jednak mogą się w pełni się z tego cieszyć. Obok nas żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy. Każdy z nas może zmieniać ich los. Wystarczy włączyć się w świąteczną akcję Radia Kielce „Nadzieja pod choinkę”.
Tę nadzieję niosą fundacje oraz stowarzyszenia działające dla dobra wspólnego, wspierające zarówno dzieci jak i dorosłych, osoby ciężko chore, niepełnosprawne, ubogie. W przedświątecznym tygodniu, od poniedziałku (19 grudnia) do piątku (23 grudnia) 2022 roku, na antenie Polskiego Radia Kielce zaprezentuje się pięć takich organizacji działających w regionie świętokrzyskim. Ich przedstawiciele opowiedzą o swoich podopiecznych, o ich potrzebach i sposobach wsparcia. Z kolei osoby, którym pomogły przedstawią swoje niosące nadzieję historie.
Państwo, słuchacze Radia Kielce, mogą zaangażować się w tę pomoc i dowolnym datkiem wesprzeć fundacje. Od godziny 6 do 17 wspólnie do tego zachęcamy. Każdego dnia pokazujemy inną organizację. W poniedziałek były to Caritas Diecezji Kieleckiej i Sandomierskiej, we wtorek Fundacja Miśka Zdziśka. Błękitny Promyk Nadziei, w środę Fundacja „Gramy z Tobą”, a w czwartek Fundacja Anielskie Skrzydła. Dzisiaj prezentujemy natomiast Stowarzyszenie Siemacha.
– Siemacha to nasz drugi dom – twierdzą wspólnie wychowankowie stowarzyszenia, którzy nie wyobrażają sobie życia bez tego miejsca. Stowarzyszenie mieści się przy ulicy Radiowej w Kielcach i zrzesza 120 osób.
Jedną z nich jest 11-letnia Kasia, która przychodzi do tego miejsca regularnie od roku. Trzy lata temu przyjechała do Polski z Białorusi. Siemacha pomogła jej w nauce języka polskiego.
– Nie rozumiałam nic w tym języku. Kiedyś dowiedziałam się, że istnieje takie cudowne miejsce, postanowiłam tu przyjść i zostałam. Od początku każdy mi pomagał. Mogę liczyć na panią dyrektor oraz każdego wychowawcę. Stopniowo uczyłam się języka polskiego i w tej chwili niemalże nie słychać mojego akcentu – dodaje.
13-letni Borys przyznaje, że bardzo podobają mu się zajęcia „Złota Rączka”.
– Naprawiamy teraz stary rower, który moi koledzy znaleźli na śmietniku podczas wycieczki do miejscowości Duszniki Zdrój. Zrobiliśmy jeszcze instrument muzyczny i stolik. Myślę, że ta wiedza przyda mi się w przyszłości. Dzięki temu będę mógł sam naprawiać popsuty sprzęt w domu – dodaje.
Z oferty Siemachy mogą korzystać osoby pomiędzy 6. a 19. rokiem życia. W placówce mogą rozwijać i doskonalić swoje talenty oraz pasje w kilku pracowniach, m.in. przyrodniczej, matematycznej, sportowej czy muzycznej.
W bezpłatnych zajęciach mogą uczestniczyć osoby o różnym statusie materialnym. Renata Kowal, dyrektor placówki przyznaje, że wychowankowie uczą się w tym miejscu wszystkiego od podstaw.
– Zaczynamy od takich prostych czynności jak porządkowanie przestrzeni, po rozwijanie swoich pasji, takich jak gra na perkusji. Co ważne działają w grupach i integrują się. Integracja to podstawa naszej działalności – zauważa dyrektor.
Zajęcia prowadzone są w godz. 13-20.
Stowarzyszenie powstało w 2003 roku w Krakowie. Prezesem zarządu jest Andrzej Augustyński.