Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie przygotowuje się do uruchomienia tzw. oddziału przygotowania wojskowego. Ma to być pierwsza w powiecie pińczowskim klasa wojskowa w ramach 4-letniego liceum ogólnokształcącego, która przygotuje ucznia do podjęcia służby wojskowej.
Tadeusz Niewygoda, dyrektor placówki mówi, że jest to odpowiedź na zagrożenia w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Utworzenie takiego oddziału jest możliwe dzięki specjalnemu dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej. To dotacja, która ma pokryć ok. 80 proc. kosztów związanych m.in. z wyposażeniem dla uczniów poszczególnych oddziałów.
Dyrektor dodaje, że szkoła dysponuje doświadczoną kadrą i zapleczem dydaktycznym dla tego kierunku kształcenia.
– Posiadamy pracownię do nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, w której znajduje się magazyn z bronią. Szkoła posiada 11 karabinów KBKS 5,6mm oraz broń pneumatyczną. Młodzież uczestniczy w szkoleniach w zakresie posługiwania się bronią, uczestniczą także w zawodach strzeleckich – mówi.
Obok szkoły znajduje się strzelnica zewnętrzna, na której mogłyby odbywać się zajęcia strzeleckie. Z kolei tereny przyległe pozwolą na przeprowadzanie zajęć np. z taktyki czy szkolenia saperskiego. Dyrektor szkoły dodaje, że uczniowie będą mieli zajęcia w zakresie rozszerzonym z matematyki, języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie. Będą też organizowane obozy szkoleniowe.
Młodzi ludzie chwalą inicjatywę. Zaznaczają, że to przyszłościowy kierunek, który otwiera kolejne furtki do kontynuacji nauki na wojskowych uczelniach oraz do dobrze płatnej pracy.
Nad klasą mundurową nadzór merytoryczny ma sprawować Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei jednostką patronacką miałaby być 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Jednak aby tak się jednak stało, szkoła musi uzyskać stosowną decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej.
W środę (14 grudnia) pińczowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie złożenia wniosku do MON o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie oraz o zobowiązaniu się samorządu do ponoszenia 20 proc. kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego.
Radna Hanna Mitka-Marszalik, przewodnicząca komisji edukacji, promocji, turystyki i kultury, mówi, że podjęła uchwałę bez namysłu. Zaznaczyła, że utworzenie tego tupu klasy to poszerzenie oferty edukacyjnej Pińczowa.
– Poza tym, jest to coś nowego na naszym terenie, a zainteresowanie tym kierunkiem wydaje mi się, że jest dość spore. Rozmawiając z uczniami dowiadywaliśmy się, że są chętni zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt. Myślę, że to jest dobra droga – mówiła.
Jadwiga Irla zaznaczyła, że nowy kierunek to nie tylko możliwość rozwoju szkoły, ale i wykorzystanie szkolnego internatu.
– Jednocześnie niesamowita szansa rozwoju młodzieży zarówno z naszego powiatu jak i z powiatów ościennych: buskiego, kazimierskiego i jędrzejowskiego. Ta szkoła to przyszłość dla naszej młodzieży – dodała.
Ireneusz Gołuszka, przewodniczący rady powiatu mówił, że to wspaniały pomysł i dalszy etap promowania szkoły.
– Myślę, że jest to taki magnes dla młodzieży, że będziemy mogli w tym momencie urozmaicić ofertę szkoły i to na pewno w jakiś sposób nam się sprawdzi i przez to zdobędziemy dodatkową liczbę uczniów – dodał.
Starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, przypomniał, że nie tak dawno w tej placówce zostało otwarte pierwsze w regionie świętokrzyskim Centrum Edukacji Technicznej, z pracownią do praktycznej nauki zawodu na najnowszych obrabiarkach CNC produkcji USA, które są wykorzystywane do precyzyjnej obróbki metali. Z kolei w 2018 i 2019 roku, dzięki unijnemu dofinansowaniu przeprowadzono modernizację i doposażenie warsztatów szkolnych.
– Szukamy takich elementów, które przyciągają uczniów do Pińczowa, aby w tym mieście mogli spełniać swoje marzenia i z tego miejsca startować w dorosłość – mówił.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rekrutacja miałaby się rozpocząć wiosną przyszłego roku, a klasa ruszyłaby od września 2023 roku.