Niebieska strefa dla osób ze spektrum autyzmu w Kieleckim Centrum Kultury już działa. Uruchomione cztery ścieżki, mają pomóc dotrzeć do najważniejszych miejsc wewnątrz budynku, związanych z ofertą tej placówki.
Opracowane oznakowania to krótkie komunikaty i piktogramy. W KCK na specjalnych nośnikach są też przyklejone kartki, dzięki czemu osoby które nie chcą się komunikować słownie, mogą pokazać pracownikowi Kieleckiego Centrum Kultury za pomocą konkretnego piktogramu czego potrzebują, np. że chcą kupić bilet lub nie wiedzą, jak dotrzeć do toalety.
Jak mówi Augustyna Nowacka, dyrektor KCK, dzięki tym zmianom jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie świętokrzyskim ma się kojarzyć z miejscem otwartym dla wszystkich.
– Realizacja Niebieskiej Strefy w KCK wynika z ogromnego zaufania, jakim obdarzyło naszą instytucję Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. Od 3 lat wdrażamy projekty w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością oraz o utrudnionym dostępie do kultury. Oprócz niwelowania barier architektonicznych, doposażenia jednostki w sprzęt i wyposażenie specjalistyczne, wdrażamy projekty edukacyjne ale też społeczno-mentalne, przełamujące bariery leku i odrzucenia wśród osób zdrowych i tych z problemami zdrowotnymi, wykluczonych społecznie – dodaje Augustyna Nowacka.
Agnieszka Kozłowska-Piasta, koordynator dostępności z KCK informuje, że przygotowane ścieżki mogą każdemu pomóc odnaleźć się w ogromnym budynku Kieleckiego Centrum Kultury.
– Przygotowaliśmy cztery ścieżki, które pozwalają dotrzeć do miejsc, w których coś się dzieje, czyli na dużą scenę, gdzie odbywają się koncerty albo spektakle, na małą scenę, gdzie też odbywają się różne imprezy i wystawiane są sztuki teatralne. Mamy również ścieżkę przygotowaną do galerii sztuki współczesnej „Winda” i ostatnią ścieżkę, która prowadzi na warsztaty artystyczne i ceramiczne – wymienia.
Ścieżki dodatkowo są wyposażone w przed-przewodniki. Są to nagrania filmowe, które zostały przygotowane przez głównego organizatora projektu, czyli Krajowe Towarzystwo Autyzmu i Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. Na nagraniu poprzez meandry zakamarków instytucji kultury prowadzi Wojciech Niemczyk, aktor teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– Osoby z autyzmem czasami niepokoją się, kiedy muszą wejść w nieznaną im przestrzeń, a nasz budynek może odstraszać i zniechęcać ze względu na swój rozmiar. Dlatego osoby, które będą chciały przyjść do KCK i skorzystać z naszej oferty, będą mogły wcześniej na stronie internetowej albo na Facebooku obejrzeć, co ich czeka, kiedy wejdą do budynku, w którą stroną mają wejść, bo przypomnę, że wejść jest kilka i łatwo się zgubić – mówi Agnieszka Kozłowska – Piasta.
Dodaje, że z wydarzeń i warsztatów prowadzonych w placówce korzystają osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
– Prowadzimy warsztaty przeznaczone dla osób ze specjalnymi potrzebami. Czasami organizujemy również warsztaty, które łączą ze sobą osoby sprawne z niepełnosprawnymi. Przed chwilą skończyliśmy projekt Empatia. Tworzymy specjalne, kontrastowe oznaczenia dla osób słabowidzących. Jesteśmy otwarci na wszelkie niepełnosprawności. Tak naprawdę, będą mogli do nas przyjść wszyscy, bez względu na to, z jakimi problemami się zmagają na co dzień – dodaje Agnieszka Kozłowska – Piasta.
Projekt Niebieska Strefa jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.