Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała Solidarność? Pod tym hasłem odbyła się w środę (14 grudnia) dyskusja w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach. Celem spotkania było ukazanie reakcji Służb Bezpieczeństwa na powstanie i działalność Solidarności.
Działacze Solidarności i historycy zastanawiali się m.in., jak mocno SB ingerowała w prace władz krajowych czy regionalnych związku. Wskazali także, na czym w praktyce polegały działania operacyjne podejmowane wobec poszczególnych działaczy Solidarności.
Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach podkreślił, że podstawowymi działaniami SB było rozpracowywanie struktur Solidarności i poszczególnych jej członków.
– Te działania były przeprowadzane w różny sposób. Nie były to tylko starania mające na celu ustalenie, kto działał w komisjach zakładowych, MKZ-ach czy terenowych komisjach koordynacyjnych, ale także rozbijanie związku od środka poprzez kompromitowanie i skłócanie między sobą członków Solidarności – dodaje.
Jak podkreślił Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, pamięć o wydarzeniach sprzed 41 lat nie może zaginąć, bo domagają się jej ofiary stanu wojennego.
Marian Jaworski wybrany w 1981 roku na przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” powiedział, że wydarzenia stanu wojennego, mimo ich tragizmu i ofiar, miały głęboki sens.
– To były trudny czas, szczególnie dla mojej rodziny, przecież nie wiadomo było, co może się wydarzyć następnego dnia. Dzięki powstaniu Solidarności i jej działaniom, żyjemy teraz w wolnej Polsce – przypomina.
Dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych IPN przypomniał, że działania przeciwko Solidarności, próba przejęcia nad nią kontroli i wpłynięcia na jej funkcjonowanie przez władzę PRL zakończyły się niepowodzeniem, co było dużą porażką zarówno rządzących, jak i SB, dlatego zdecydowano się na wprowadzenie stanu wojennego.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 41. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.