Rozbudowa monitoringu w mieście, pogadanki w 112 klasach szkół w gminie, warsztaty w których wzięło udział ponad 400 uczniów z klas ósmych oraz konkursy – to efekty projektu, którego celem było zwiększenie bezpieczeństwa w gminie Busko-Zdrój.
Burmistrz Waldemar Sikora mówi, że dzięki rządowemu wsparciu, gmina kupiła sześć nowych kamer, w tym jedną specjalistyczną z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Zostały umieszczone w najbardziej newralgicznych punktach miasta: na skrzyżowaniach ulic Batorego i alei Mickiewicza oraz ulic Partyzantów i Grotta a także przy ul. Rokosza.
– Aktualnie nasz monitoring miejski liczy ok. 30 kamer z tym, że cały czas jest rozbudowywany. W przyszłym roku planujemy rozszerzyć naszą sieć monitoringu w części uzdrowiskowej miasta. Kamery będą systematycznie dokupowane. Myślę, że to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo przebywających w mieście mieszkańców i gości – dodaje.
Na realizację projektu, władze Buska otrzymały rządowe dofinansowanie w kwocie niemal 90 tys. zł. Pieniądze pochodziły z programu „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. To program skierowany do samorządów i organizacji pozarządowych na działania zmierzające do ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomniał, że w tej edycji na terenie województwa świętokrzyskiego dofinansowano dziewięć projektów.
– Środki te, gminy spożytkowały na wiele różnych sposobów m.in. na rozwój sieci monitoringu miejskiego, budowę nowych i modernizację już istniejących przejść dla pieszych, czy zakup dronów niezbędnych w poszukiwaniach osób zaginionych oraz niesieniu pomocy – mówi.
W czwartek (14 grudnia) podczas uroczystego zakończenia projektu, każda z ośmiu publicznych szkół podstawowych w gminie Busko-Zdrój została zaopatrzona w torbę medyczną z bogatym wyposażeniem. Profesjonalne torby zostaną umieszczone w łatwo dostępnym dla uczniów miejscu, tak aby każdy z nich mógł z niej skorzystać w razie potrzeby.