Polskie Radio Kielce wśród wyróżnionych Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego. To przyznawana przez marszałka i sejmik nagroda za zasługi w działalności na rzecz rozwoju regionu. Odznaka jest nadawana osobom fizycznym i prawnym, które swoją działalnością naukową, społeczną i polityczną zasłużyły się dla województwa świętokrzyskiego.
Jak mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa, komisja odznaki honorowej wybrała w tym roku sześcioro wyróżnionych. – W gronie nominowanych znalazły się trzy osoby fizyczne, a także Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Polskie Radio Kielce, a także Targi Kielce. Nagrodzimy tych, którzy dla naszego regionu świętokrzyskiego robią bardzo wiele – dodał marszałek.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa przypomniał, że nadawanie odznaki honorowej to już wieloletnia tradycja. – Przyznanie odznaki honorowej to nie tylko ważny element promocyjny, ale także uhonorowanie tych, którzy w swojej działalności robią więcej niż muszą. Samorząd województwa stara się doceniać takie działania, aby pokazywać szczególnie młodemu pokoleniu, że warto być aktywnym – wyjaśnia Andrzej Pruś.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Kazimiera Zapałowa, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Polskie Radio Kielce, prof. Zbigniew Wójcik, Mieczysław Bąk oraz Targi Kielce S.A.
Odznaki zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbędzie się 20 grudnia 2022 roku o godzinie 11.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Kazimiera Zapałowa jest autorką licznych artykułów o Stefanie Żeromskim, druków bibliofilskich oraz przewodników. Przez wiele lat była kustoszem Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Opracowała koncepcję dotyczącego urządzenia Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, którego jest honorowym kustoszem. Niejednokrotnie konsultowała filmy, projekty wydawnicze, wystawiennicze i oświatowe, związane z autorem Przedwiośnia. Jest także współtwórczynią stypendium Andrzeja Radka mające na celu wyróżnienie dzieci, które mimo napotykanych trudności dążą do zdobywania wiedzy.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka – pierwsza drużyna powstała jesienią 1912 r. w Kieleckiej Szkole Handlowej Męskiej. W czasie obydwu wojen światowych harcerze uczestniczyli w akcjach zbrojnych, nieśli pomoc medyczną, organizowali konspiracyjne zloty przy krzyżu powstańców na kieleckiej Bruszni. W latach powojennych świętokrzyskie harcerstwo podjęło pierwsze działania – organizację obozów dla dzieci – już w 1945 roku. Okresem rozwoju ruchu w regionie były lata 70. W tym czasie kielecka chorągiew przyjęła imię Stefana Żeromskiego, pisarza pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej. Również wtedy powstał kultowy już zespół „Wołosatki” do dziś propagujący piosenkę harcerską i turystyczną. Znanym w całej Polsce przedsięwzięciem kieleckiej chorągwi jest Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.
Prof. Zbigniew Wójcik – znany i ceniony geolog, speleolog, historyk nauki, wieloletni pracownik Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Prezydium Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, przewodniczącym Komisji Badań nad Historią Syberii, a także przewodniczącym Zespołu Historii Kartografii PAN. Od lat związany jest z Ziemią Świętokrzyską, inwentaryzował ślady po starożytnym górnictwie i hutnictwie świętokrzyskim oraz badał relikty dawnego przemysłu w okolicach Bodzentyna, Pawłowa, Waśniowa, Mirca, Nowej Słupi i Stykowa. Poprzez swoje publikacje w periodykach naukowych popularyzuje i promuje ziemię świętokrzyską.
Mieczysław Bąk – działacz społeczny i samorządowiec, a obecnie radny powiatu skarżyskiego. Jest autorem ponad 100 projektów racjonalizatorskich, 88 z nich zostało wdrożonych produkcyjnie. Aktywnie działa na rzecz rozwoju gminy Bliżyn. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Ekologicznego „Uroczysko nad górną Kamienną” propagującego unikalne walory środowiskowe oraz autorem kilku książek. Przez wiele lat był zaangażowany w proces konserwacji zabytkowego modrzewiowego kościoła św. Rocha, obrazów św. Barbary i św. Rocha, oraz przykościelnej dzwonnicy w Mroczkowie.Targi Kielce S.A. – jeden z dwóch liderów targowych w Polsce, to 90 tys. m2 powierzchni wystawienniczej w tym 36 tys. m2 w siedmiu pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą. W kalendarzu Targów Kielce jest ponad 70 wydarzeń – targów, wystaw i 700 konferencji – m.in. PLASTPOL – najbardziej międzynarodowe targi w Polsce, znany na całym świecie MSPO – targi przemysłu obronnego w Europie, SACROEXPO – największe targi sakralne w Europie oraz AGROTECH – najchętniej odwiedzane targi rolnicze.