Wojewódzki finał Olimpiady Wiedzy o Mediach odbył się dziś (piątek, 16 grudnia) w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Wzięło w nim udział 24 uczniów świętokrzyskich szkół średnich. Wcześniej musieli przejść eliminacje, w ramach których pisali esej na temat związany z mediami.
Wśród uczestników byli młodzi dziennikarze. Amelia Stępień z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim w swojej szkole prowadzi telewizję.
– Bardzo dużo osób w moim wieku interesuje się mediami, począwszy od TikToka, który jest chyba najczęściej śledzoną przez młodych ludzi platformą, poprzez Facebooka, YouTube po Twitter – mówiła Amelia Stępień.
Magdalena Kowalska i Natalia Janocha reprezentowały w finale Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. One również od tradycyjnych mediów wolą media społecznościowe. Esej, który każda z nich pisała podczas eliminacji dotyczył prawdy i fikcji. Jak mówi Magdalena, to niestety jest obecnie duży problem, a wiele osób dostaje wynagrodzenie za nieprawdziwe informacje umieszczane w Internecie. Na przykład za promowanie słabych produktów.
Wojciech Szymański, nauczyciel I LO w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował, że w jego szkole jest klasa o profilu medialno-filmowym i co roku uczniowie uczestniczą w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach. – W ubiegłym roku dwie dziewczyny były laureatkami tego konkursu. Trzeba przyznać, że obecnie tradycyjne media niezbyt interesują młodych ludzi. Na pierwszym miejscu stawiają media społecznościowe – mówił Wojciech Szymański.
Michał Jas z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK, który koordynuje konkurs w naszym województwie, nie ukrywa, że konieczne jest zwiększanie wiedzy młodych ludzi na temat mediów. Olimpiada właśnie temu służy.
– Uczestnictwo w olimpiadzie pokazuje, że młodzi ludzie interesują się mediami nie tylko z przyczyn użytkowych. To także forma edukacji medialnej, która dzisiaj w dobie mediów społecznościowych jest nie tylko wyjściem naprzeciw oczekiwaniom młodych, ale jest po prostu koniecznością – stwierdził Michał Jas.
Przekazywanie wiedzy o fake newsach oraz o tym jak powstaje informacja to także jeden z priorytetów Radia Kielce. Od października przy naszej rozgłośni działa Centrum Edukacji Medialnej, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat przeszłości, ale też teraźniejszości mediów.
10 najlepszych uczestników dzisiejszego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach weźmie udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w marcu. Patronat nad konkursem objęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.