Projekt, który daje nadzieję na zrewolucjonizowanie procesu tworzenia nowych leków prowadzi Uniwersytet Jana Kochanowskiego wspólnie z Politechniką Warszawską. Obie uczelnie wspiera Główny Urząd Miar.
Profesor Michał Arabski z Instytutu Biologii UJK tłumaczy, że celem jest opracowanie skutecznej i powtarzalnej metody analizy próbek biologicznych.
– Chcemy zastosować techniki stricte fizyczne w analizie zjawisk biologicznych. Jest to nowa jakość, dlatego, że precyzyjne pomiary, które są charakterystyczne w metrologii chcemy wprowadzić w skali mikro. Będzie to dotyczyć obrazowania komórek – wyjaśnia naukowiec.
Profesor Michał Arabski mówi, że obecnie badania związków chemicznych, na przykład leków wiążą się często z ich oznaczaniem, tak by urządzenie analizujące mogło łatwiej wykryć badaną substancję w komórce. Metoda, nad którą pracują naukowcy z UJK i Politechniki Warszawskiej nie stosuje znaczników, dzięki czemu pomiary będą bardziej precyzyjne. Wyniki badań naukowców z Kielc i Warszawy mogą przełożyć się w przyszłości na zmniejszenie dawek leków podawanych pacjentom.
– Jesteśmy na etapie opracowania dokładnych procedur. My mamy po swojej stronie komponent bio, czyli mamy opracować model badawczy związany z liniami komórkowymi i biofilmami bakteryjnymi. Po stronie Politechniki Warszawskiej jest kwestia badania z wykorzystaniem ich dwóch aparatów: mikroskopu holograficznego i tomografu dyfrakcyjnego – informuje profesor Arabski.
Pomiary odbywać się będą w Kielcach. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przywiozą tu swoje urządzenia. Obie uczelnie na badania dostały grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości w sumie 960 tys. zł. Część badawcza projektu zakończy się w 2024 roku.